starbilgi

Adet düzensizliği için bitkisel çözümler

3.562
Adet düzensizliği için bitkisel çözümler

ADET DÜZENSİZLİĞİ İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

ASLAN PENÇESİ
Aslan pençesi bütün olarak çiçeklenme zamanı toplanır,çiçeklenme zamanından sonra sadece yaprakları toplanır ve gölgede kurutulur.Sadece adet sorunları için değil beyaz akıntı,karın ağrıları,menopoz dönemindeki stres için de faydalıdır.Civanperçemiyle ile birlikte kullanıldığında ergenlik çağına giren genç kızlarda adet görmeyi kolaylaştırır.Aslan pençesi büzücü özelliğe sahiptir.Çabuk iyileşme sağlar.Diüretik ve kalp güçlendirici olarak kullanılır.İltihaplı yaraları iyileştirir.Diş çektirdikten sonra yaranın çabuk iyileşmesi için aslan pençesiyle ağız çalkalanır.Kas zayıflığında ve kansızlık için kullanılabilir.Doğum sonrası yaralanmalar,lohusa dönemindeki halsizlik için ve düşük yapma ihtimali hallerinde rahmi ve cenini kuvvetlendirmek için aslan pençesi çok yardımcı olur.Bu durumdaki kadınlar hamileliğin 3. ayından itibaren aslan pençesi çayı içmelidirler.

Bütün kadın hastalıkları için faydalıdır.Çoban çantası otuyla beraber kullanıldığında rahim sarkması ve fıtığında bile yardımcı olur.Bu durumlarda taze bitkiden yapılmış 4 bardak çay gün boyu yudumlanarak içilmelidir.Ayrıca hasta bölgeye çoban çantası tentürüyle masaj yapılır,civanperçemi çayıyla (bir banyo için 100 gr civanperçemi) oturma banyosu yapılır.(haftada 3 kez)

DEFNE YAPRAĞI
Defne yaprağı %1-3 esans yağlarından oluşur. Bu lipitler 1,8-cineole ve pinen, Terpen, Sesquiterpen, Metileugenol ve daha ufak miktarlarda ?- ve ß-Pinen, Phellandren, Linalool, Geraniol ve Terpineol. Defne yaprağının tat ve aroması büyük ölçüde eugenol adlı esansiyel yağdan kaynaklanır. Tedavi olarak romatizma, deri kızarıklıkları ve kulak ağrıları için kullanılır. Ayrıca terletici, ateş düşürücü, vücudu rahatlatıcı, idrar ve adet söktürücü olarak kullanılır. İştahı açar, hazmı kolaylaştırır, sinir ağrılarını dindirir. Hamilelerin kullanmaması önerilir.

Bitkinin içeriğinde calendula-sapogenin, eterik yağlar, glikozitler, xantophill, müsilaj, karationid, acılık veren maddeler, organik asitler ve flavonoidler bulunur. Çiçekleri ise saponin, karoten, acı esans, uçucu yağ, sterol, flavonit ve yapışkan bitki sıvısını içerir. Bitki düzensiz adet görmelerini normale döndürmede, adet söktürmede, menopoza yakın devrelerde sancılı veya yetersiz adet kanaması görülen durumlarda, özellikle lenf sisteminin temizlenmesinde, mikroplu yaraların çabuk iyileşmesinde fayda sağlamaktadır.

ibrahim-saracoglu-adet-duzensizligi

İbrahim Saraçoğlu: Adet düzenleyici kür

Adet düzenlemesi için bir tutam kurutulmuş testere dişli aslan pençesi kaynamakta olan 1 bardak kadar damacana suyuna ilave edilir. Kısık ateşte 5 dakika kürün demlenmesi beklenir. Demlenen kür ılıdıktan sonra süzülür ve her gün 1 bu adet söktürücü kürden birer bardak içilir. 1 ay bu küre devam edildikten sonra 1 haftalık ara verilir. Küre ara verdikten 1 hafta sonra ise adet düzenleyici kür 1 ay daha uygulanır ve tamamlanır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yukarıdaki adet düzensizliği için hazırlanan kürün, kahvaltıdan 2 saat sonra veya öğleden sonra aç karnına içilmesinin daha iyi etki edeceğini söylüyor. Ayrıca bundan sonraki dönemlerde adet düzensizliği tekrar başlarsa aynı kürün tekrar uygulanmasını tavsiye ediyor.

Ahmet Maranki’nin Adet Düzensizliği ve Adet Sancıları için Önerisi

Kadınların adet düzensizliği ve adet sancılarını şu şekilde açıklıyor.Kadınların yaşadığı stresler, sıkıntılar, ani kilo kayıpları, büyük üzüntüler gibi bir çok etken adet düzenini etkileyebilir. Adet bozuklukları normal değildir ve bu bozuklukların nedeninin araştırılması gerekir. Çünkü kadın üreme sistemindeki hastalıkların en çok verdiği belirti adet düzensizliğidir. Bazı kadınlarda adet kanamalarının başlamasıyla ortaya çıkan ağrılar oldukça şiddetli ve ağır olabilir. Bu durum günlük yaşamı olumsuz etkiler. Kadın hastalıkları ve doğum kliniklerine yapılan başvurularının ortalama %10′u adet sancısı sebebi ile olur.

Aşırı adet kanamaları için, 4 bardak soğuk suyun içine 2 yemek kaşığı kadar ufalanmış çoban çantası ve atkuyruğu bitkisi eklenerek, 10 dakika bekletildikten sonra içilmesi tavsiye edilir. Birer tutam kereviz ve maydanoz kaynatılıp, bir gece bekletilir. Üç gün süreyle sabahları aç karnına tüketilmesi gereken karışım, aşırı kanaması olan bayanlara tavsiye edilir. Adet düzensizliklerinde zerdeçalı toz haline getirip kullanabileceğiniz gibi, çay gibi demleyip de tüketebilirsiniz. Civanperçemi, kadınlarda görülebilen ağrılı krampların tedavisi için birebirdir.

Ahmet Maranki adet söktürücü bitkisel çaylar olarak maydanoz, civanperçemi, papatya, nane, nergis, kimyon, safran, rezene, anason, havuç tohumu, karabaş otu, misk ve adaçayını öneriyor. Bu bitkilerden hangisi istenirse o bitki, çay şeklinde demlenip içilir.
Bu şifalı bitkilerden yapılan adet söktürücü çaylardan günde 3-4 bardak içilmelidir. Bunu ek olarak taze üvez meyveleri tüketmek de adet söktürmeye faydalı olacaktır.

Adet sökücü şifalı bitkiler

Adet söktürücü bitkisel ilaç arayanlar için dereotu tohumu da kullanılabilir. Adet kanamasını söktürmek için 2 çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumu ile adet söktürücü bitki çayı hazırlanmasının ve içilmesinin de adet sökmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Prof. Dr. Ahmet Maranki adet düzensizliği için zerdaçal bitkisinin çay biçiminde demlenip içilmesinin veya zerdaçalın toz haline getirilerek kullanılmasının etkili olacağını belirtiyor.

Adet sökücü olarak kereviz tüketmenizde fayda var. Civan perçemi ile hatmi çiçeğinin karışımıyla adet söktürücü bitki çayı yapıp içmeyi deneyebilirsiniz.

Adet bozukluklarının hiç birisi normal değildir ve araştırılması gerekir. Çünkü kadın üreme sistemindeki bütün hastalıkların en sık verdiği belirti adet düzensizliğidir.
adet_sancisina_bitkisel
Bazı kadınlarda adet kanamalarının başlamasıyla beraber ortaya çıkan ağrılar oldukça şiddetlidir ve günlük yaşamlarını olumsuz etkiler. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil başvurularının yaklaşık %10′u adet sancısı nedeniyle olmaktadır.

Doğadan, adet düzensizliği için öneriler

Aşırı adet kanamaları için, 4 bardak soğuk suya 2 yemek kaşığı ufalanmış çoban çantası ve atkuyruğu bitkisi konulup, 10 dakika bekletilerek içilmesi önerilir.

Birer tutam kereviz ile maydanoz kaynatılıp, 1 gece bekletilir. 3 gün sabahları aç karnına tüketilen karışım, aşırı kanaması olan kadınlara tavsiye edilir.

Adet düzensizliklerinde zerdeçalı toz haline getirip kullanabileceğiniz gibi, çay şeklinde demleyerek de tüketilmesi önerilir.

Civanperçemi, kadınlarda görülen ağrılı krampların tedavisinde destekleyici bir bitkidir.

Noktalarla adet düzensizliği tedavisi

Geleneksel Çin tıp düşüncesine göre soğukluk, sıcaklık ve nem gibi dış patojen faktörlerin ve duygusal sarsıntılar, uzun süreli hastalıklar veya aşırı yorulma gibi iç patojen faktörlerin etkisi, adet düzensizliğine yol açabilmektedir

– Sırtın iki yandan çizgisel masajı

– Karın bölgesindeki

– Karında elin tümüyle dairesel ovalama noktaların ovalanması

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.