starbilgi

Adet sancısı için şifalı bitkiler

2.402
Adet sancısı için şifalı bitkiler

Aylık regl – adet dönemi, rahim astarını attığı zamanki kanamayla başlar. Bunu yaklaşık iki hafta sonra, yumurtalıklardan yeni bir yumurtanın ayrılması takip eder. Rahim zarı yaklaşık 26. güne kadar kalınlaşır ve rahim zarından sonra döllenmemiş yumurtanın da atılmasıyla regl tekrar başlar. Bu dönem süresince dişilik hormonları olan östrojen ve progesteron değerleri sürekli bir iniş çıkış gösterir.

Hamileler dışında birçok kadın için bu dönem 30 yıldan 40 yıla kadar devam eder. Bitkisel tedaviler regl – adet sancısı gibi yaygın problemlerde fayda sağlar. Daha ciddi durumlarda ise profesyonel tedaviyi destekler.

Adet sancısı, adet döneminden bir-iki gün önce başlar, bazı kadınlarda hafif yaşanırken, bazlarında ağır ve sancılı yaşanmaktadır. Birincil ve ikincil sancı olarak ikiye ayrılmaktadır. 20 yaş altı ve genelde doğum yapmayanlar için birincil, doğum yapan kadınlar için ikincil sancılar yaşanır. İkincil sancılar, lif tümörleri, yumurtalık kistleri bulunan kadınlarda ya da doğum kontrol
ilaçları kullanan kadınlarda yaşanmaktadır. Bu sancılar, hormonsaldır, rahmin yumurtlamayı reddettiği dönemde sancılar çoğalır. Doktor tavsiyesinde doğum kontrol hapları adet sancısını kesmek ya da azaltmak için kullanılsa da, bu haplar kanamayı artırır.

Partus praeparator (doğum için hazırlık) olarak bilinen ahududu yaprağı, doğumdan önceki haftalarda rahmi doğum sancısına hazırlamak için kullanılır. Aynı zamanda dönem ağrılarında ve şiddetli kanamalarda rahim rahatlatıcı, astrenjan ve güçlendirici olarak da kullanılır. Astrenjan etkisi ahududu yaprağını mukus zarı iltihaplanmalarında faydalı bir bitki yapar; aynı zamanda boğaz ağrısı için gargara olarak ve ishalde rahatsızlığı hafifletmek için kullanılır. Doğum sancısına hazırlanmak için, doğumun beklendiği günden en az sekiz hafta önce günde bir veya iki defa ahududu yaprağı demini için ve sancı sırasında da yudumlamaya devam edin.

adet-sancisi-bitkisel-kurler

Ender saraç’ın adet sancısına karşı bitkisel çözüm önerileri:

Ender saraç kadınlarımızın günlük tükettikleri tuz, yağ ve şeker miktarını azaltıp bunun yerine protein bakımından zengin olan balık ve yumurtayı fazla tüketerek ve lifli besinleri de sofranızdan eksik etmediğiniz takdirde adet sancılarınız yok denecek kadar az olacağının altını çizdi.

Bunu alternatif olarak deniz ürünleri, soya fasulyesi, sütte ve susamda ağrıyı azaltır ve bunun yanında kişiye mutluluk hissini veren trytophan adlı bir amino asit içermektedir. Bu tür besinlerde adet sancınızı en az seviyeye indirecektir.

Adet sancısı bitkisel çözüm için ise zencefil ve papatyadan yapılmış bitkisel çayı tavsiye ediyoruz. Zencefil sayesinde sancınız hafiflerken papatyada vücudunuzun rahatlamasını sağlayacaktır.

250 ml. su, 1 tatlı kaşığı taze kıyılmış zencefil kökü, 1 tatlı kaşığı kuru papatya bu malzemeleri temin ettikten sonra zencefil kökünü su ile birlikte üstü kapalı bir kapta 5 dakika kadar kaynatın.

Ateşin üzerinden aldıktan sonra papatyayı ilave edin. Bir 5 dakikada bu şekilde demleyip süzdükten sonra günde 3 bardak içebilir arzu edilmesi halinde bal ile de tatlandırabilirsiniz.

Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun kadınların sancılı geçen adet dönemleri için tavsiyeleri

Ünlü Bitki uzmanı Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu kadınların sancılı geçen adet dönemlerine karşı onlara bitkilerin etkilerinden yararlanmalarını tavsiye ediyor. Peki hangi bitki ya da bitkiler bu dönemde işe yarıyor ?
Özellikle adet döneminde sancı ve ağrı çeken kadınlar her ay bu dönemi korkuyla bekliyor.Bazen adet sancıları dayanılmaz bir hal alabiliyor.işte bu noktada yine çözüm doğadan geliyor.

Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu kadınların ağrılı ve sancılı geçen adet dönemlerine karşı civanperçemi bitkisini öneriyor.Bu dönemin başlamasına üç gün kala uygulamaya başlanan kür bitimine kadar devam ediyor. Adet dönemi kürü şöyle uygulanıyor:

Bir tutam civanperçemi (yaklaşık beş gram) yarım litre kaynamakta olan suyun içine atılıyor. Ağzı kapalı olarak hafif (kısık) ateşte 3 dakika demlenerek soğuduktan sonra süzülüyor. Adet döneminin başlamasına üç gün kala hergün sabah ve akşam bir su bardağı içilerek tüketiliyor. Hergün taze olarak hazırlanması gerekiyor.ayrıca adetin bitimine kadar devam edilen bu kürün her regl döneminde beş-altı ay uygulanması gerekiyor.

Adet sancıları çok şiddetli ise, bu taktirde adet başlamadan bir hafta önce kür uygulamaya başlanıyor

Adet sancısının bitkisel tedavisi hakkında alternatif Öneriler

*Aşağıda verilen öneriler adet görmeden kısa bir süre evvel uygulanmalıdır.

*1,5 litre suyun içine eşit oranda (birer tatlı kaşığı) anason, papatya çiçeği, nane, ada çayı, ve ilaveten bir silme çay kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş ardıç tohumu kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 kez aç karnına içilir.İsteğe göre tatlandırılabilir.

*Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kantaron konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.

*Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir tutam maydanoz konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.

*Bir çay fincanı kaynar suyun içine yarım çay kaşığı pelin otu konulup demini alması beklendikten sonra süzülüp üçe bölünerek yemeklerden önce içilir.

*Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kara selvi konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.

*Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı oğul otu konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.

*Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kuşdili konulup demini alması beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce içilir.

*Muz: İçerdiği yüksek oranda B6 vitamini sayesinde kadınların adet dönemi sancılarını büyük oranda azaltır. Doğal bir ağrı kesici gibidir.

*Tarçın: Koli basilinin üremesini önler. Limon çayına balla birlikte eklenerek içildiğinde hem nezlenin yol açtığı boğaz ağrılarına hem de adet dönemi sancılarına iyi gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.