starbilgi

Böcek ısırmaları ve sokmaları

3.896
Böcek ısırmaları ve sokmaları

Böcek ısırmlarının belirtileri derinize zehrin veya diğer maddelerin bırakılmasıyla başlar. Hafif ısrıklarda reaksiyon geçici veya lokaldir.Isırılan yerde bir şişlik oluşur o bölge bir kaç saat kaşınabilri ve kısa sürede rahatsızlık geçer. Sivrisinek, pire, sinek, tahtakurusu, karınca vb. böcek ısırıkları böyledir. Fakat bazı tür zehirli örümcek ve ekreplerdeki gibi güçlü ısırıklarda tüm vücüdunuz etkilenebilir. Bazı örümceklerin ısırığı çok ufak iğne batması gibi bir his yaratır. Bazen ısırılan kişi bunu hissetmeye bilir.Önce hafif bir şişme ve belirsiz kırmızı noktacıklar oluşur. Fakat bir kaç saat içinde şiddetli bir ağrı ve sertlik belirir. Üşüme, titreme, ateş, bulantı ve şiddetli karın ağrısı bunu takip eder. Isırık ender olarak ölüme neden olur.

Yaranın Mikrop Kapması
Yara yüzeysel dahi olsa ısrılmadan sonraki saatler ve günlerde mikrop kapıp kapmadığını yakından izleyin. Şişme, kızarma, cerehatli akıntı veya ağrı varsa derhal dokotora başvurun. Bazı hastalıklar ısırma veya çizilme yoluyla bulaşabilir. Yara çevresinde şişme ve ağrıdan başka ateş, baş ağrısı veya buna benzer belirtiler olabilir. Doktorunuza başvurun.

Akrep Isırmaları
Akrepler ülkemizde genellikle güneydoğu yörelerinde görülür.Yedi-sekiz cm civarındadır. Sekiz bacaklı ve önde iki tane kıskacı bulunur.İnce kuyruğunun ucunda iğreni vardır. Bazı akreplerin zehiri öldürücü olabilir. Serin, nemli yerlerde yaşarlar;bodrum, çöplükler ve odunluklar en sevdikleri yerlerdir.Öldürücü olan ve zararsız olanları ayırt etmek çok zor olduğundan, tüm akrep ısırıklarını acil tedaviye almak gerekir.

Arı, Eşşek Arısı, Büyük Eşşek Arısı, Ateş Karıncası Sokması
Arı sokmasında reaksiyon belirtileri, gözlerin çevresinde, dilde, dudaklarda veya boğazda şişme, nefes almakta zorluk, öksürme ve hırıltı ve vücütta halsizlik ve kramplar şeklinde ortaya çıkar.Dil sürçer ve huzursuzluk, zihinde bulanıklık, bulantı hissi ve kusma ve hatta baygınlık olabilir.

Kene Isırıkları
Keneler, bitler gibi, çeşitli kuş ve hayvanların tüyleri arasında yaşarlar. Esas tehlike keneden değil kenenin taşıdığı ve hastalığa yol açan bakterilerden gelmektedir. Kenenin taşıdığı Lyme hastalığı bir cins artirit (eklem romatizması) belirtisi verir. Şayet kenelerin aşadığı türden sık otluk veya çalılık alanlardan geçmişseniz ve cildinizde yuvarlak kırmızı veya kahverengi lekeler görürseniz iltihap yapan kenedeki bakterilerden şüphelenmelisiniz. Keneyi görmemiş olsanız bile sizi ısırmış olabilir.

bocek-sokmasi

Cildinizde dolaşan bir kene görürseniz, dikkatlice alın. Parmaklarınız arasında ezmeyin. Ya ateşe atın ya da iki taş arasınsa ezerek öldürün. Sonra ellerinizi yıkayın. Kene sizi ısırmış veya derinize yapışmışsa, çekerek çıkartmaya çalışmayın. Üzerine yağ dökün. (Kullandığınız yağlar veya maina yağı olabilir) Yağ kenenin nefes almasını zorlaştıracaktır. Böylece gevşeyen keneyi cımbızla alın. Keneyi aldıktan sonra o bölgeyi su ve sabunla yıkayın. Birkaç gün Lyme hastalığının belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.