starbilgi

Çocukların güneşten korunması

2.127
Çocukların güneşten korunması

Çocuğumuzu güneşten nasıl korumalıyız?

Yaz aylarında güneşin zararlı etkileri ağır basıyor. Bu durum özellikle çocuklarımız için geçerli. Onların hassas, ince cildinin ve gözlerinin güneşten korunması gerekiyor. Çünkü; çocukken korunmadan güneşe maruz kalan ve güneş yanığı geçirenlerde ileriki yaşlarda cilt kanseri daha sık görülüyor, cilt daha erken yaşlanıyor. Gözlerde de katarakt, gözün retina tabakasında hasarlar ortaya çıkıyor. Güneşin ultraviyole ( UV ) ışınlarına korunmasız maruz kalmak, cilt ve göz hasarı yanında bağışıklık sisteminde de baskılanmaya neden olabiliyor. Bu nedenle artık, güneşin dost değil düşman olduğunu bilerek hareket etmeliyiz.

İşte Güvenli bir tatil için bazı öneriler:

Güneş ışınlarının en dik geldiği saat 10-15 arası güneşten kaçın. Bulutlu havalarda bile zararlı güneş ışınlarının bize ulaşabileceğini unutmayın.

şapkalı kız Çocuğu terletmeyecek fakat güneşe karşı koruma sağlayacak şekilde giydirin. Beyaz, kollu bir tişört uygun olabilir. Bunu, gerekirse yüzerken bile çıkarmayın. Kafasına geniş kenarlı bir şapka giydirin.Güneş gözlüğünü de unutmayın. Çocuğunuz ne kadar açık tenliyse, güneşe karşı o kadar savunmasız olduğunu göz önünde tutun.

Güneşten koruyucu losyon kullanın. Çocuk için kullanacağınız losyon, en az 15 tercihen 30 koruma faktörlü olmalı, UV A ve UV B ışınlarına karşı koruma sağlamalıdır. Losyonu güneşe çıkmadan yarım saat önce sürün. Suya girip çıkınca, 2-3 saatte bir yenileyin. Yüzmeye giderken suya dayanıklı bir ürün tercih edin. Hem çocuğunuzu daha kolay ikna etmek, hem kendinizi de korumak için siz de losyon kullanın. Bunu bir oyun haline getirin. Önceleri, 6 ay altı bebeklere güneş koruyucu kremler, losyonlar önerilmiyordu. Ancak , günümüzde küçük bebeklerin bile, eğer güneşe çıkacaklarsa, bu ürünleri kıyafetlerinin örtmediği cilt bölümlerine kullanmasını öneriyoruz.

Dudaklara özel koruyuculardan sürün. Güneş yanığı uçuklara neden olabilir.

güneş Şimdi; bazı anne babalar, ‘ Çocukların güneşten vitamin alması gerekmiyor mu ?’ diye sorabilirler. Aslına bakarsanız, bizim ülkemiz gibi güneşli bir ülkede bunun için plajda saatlerce güneşlenmeye gerek yok. Kapalı kış günleri dışında her mevsimde, parkta günlük 5-10 dakika elleri ve yüzünün güneş görmesi cildin D vitamini sentezi için yeterli olacaktır. Ayrıca; D vitamini doktorunuzun önerdiği vitamin damla veya şuruplarında , bebek mamalarında da mevcuttur. Yani, çocuklarımızı bronzlaştırmak için hiç bir sağlıklı nedenimiz yok! Onların hassas cildine hakkettiği özeni göstermeliyiz.

Çocukları güneşten korumak, onlara ileriki yaşlarında kaliteli ve sağlıklı bir yaşam olanağı sağlar.

cocuklar-gunesten-korunsun

CİLT ERKEN YAŞLANIR
Güneşten korunmaya bebeklik döneminde başlanmalı ve tüm yaşam boyu devam edilmelidir. Hayat boyu maruz kalınan güneş ışığının yüzde 80’i yaşamın ilk 18 yılında alınmaktadır. Bu nedenle çocukların güneşten korunması çok önemlidir. Çocukken korunmadan güneşe maruz kalan ve güneş yanığı geçirenlerde ileriki yaşlarda cilt kanseri daha sık görülür, cilt daha erken yaşlanır.

DOST MU DÜŞMAN MI?
Çocukların sadece ciltleri değil, gözleri de güneşten korunmalıdır. Çünkü güneşe fazla maruz kalan gözlerde katarakt ve retina tabakasında hasarlar ortaya çıkabilir. Güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına korunmasız maruz kalmak, bağışıklık sisteminde baskılanmaya da neden olabilir. Bu nedenle güneşin dost değil düşman olduğunu bilinmelidir.

BEYAZ DEĞİL SİYAH GİYDİRİN
Kıyafetler, şapka ve gözlük kullanılmalı. Kulakları, enseyi ve yüzü koruyacak geniş kenarlı şapkalar tercih edilmeli.

Açık renkli, gevşek dokunmuş kumaşların ultraviyole geçirgenliği daha fazladır. Yani genel kanının aksine plajda beyaz tişört giymek pek koruyucu değil! Bu nedenle güneşten korunma amaçlı koyu renkli, sık ve kalın dokunmuş giysiler tercih edilmeli. Bir ürünün güneş geçirgenliğini test etmenin kolay yolu; ışığa tutarak giysinin arkasının görünüp görünmediğine bakmaktır. Arkasını ne kadar rahat görebiliyorsanız giysinin UV geçirgenliği o kadar fazladır.

Su, giysilerin ışık geçirgenliğini daha çok artırır. Bu nedenle ıslak giysilerin yeterli derecede korumayacağını unutmayın ve güneş altında ıslak giysilerle dolaşmamaya çalışın.

ÖLÇÜNÜZ TATLI KAŞIĞI OLSUN
Bir koruyucunun etiketinde belirtilen UV koruma özelliği kadar önemli olan bir nokta da, o koruyucunun gerçek hayatta kişilerin kullanımı sırasında göstereceği UV koruma performansıdır. Bunu belirleyen iki önemli etken ise güneş koruyucunun yeterli miktarda uygulanması ve gerekli sıklıkta tekrarlanmasıdır. Yapılan çalışmalarda, güneş koruyucu kullananların bu ürünleri gerekenden daha az miktarda uyguladığı saptanmış. Ayrıca sırt, boynun iki yanı, kulaklar, el ve ayak sırtları, göz etrafı ve dudaklara; kullanılması gerekenden daha az koruyucu uygulandığı ya da tümüyle bu bölgelerin atlandığı ortaya çıkmış.

GÖZ ÇEVRESİ İÇİN STICK
Güneş koruyucular, deri yüzeyine santimetrekareye 2 miligram gelecek şekilde uygulanmalıdır. Daha az kullanıldığı takdirde koruma oranı düşer. Doğru uygulama için şu pratik yönteme başvurulabilir: Yüz, boyun ve tek kol için her bir alana en az yarım tatlı kaşığı; gövde, ön taraf, arka taraf ve tek bacak için en az birer tatlı kaşığı. Güneş koruyucular, çocuğunuz güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürülmeli, dışarı çıkmadan hemen önce tekrarlanmalıdır. Bu uygulama, hem atlanan alan yüzeyini minimuma indirmeyi, hem de optimum güneş koruyucu miktarının kullanılmasını sağlar. Göz etrafına uygulanacak güneş koruyucular, uygulama sonrası eriyip akarak göze kaçıp iritasyona yol açabileceğinden; bu bölge için stik tarzında güneş koruyucu tercih edilmelidir.

gunesin-zararlari

YAŞA GÖRE KORUYUN

6 AYIN ALTINDAKİ BEBEKLER
Bebeğinize; bacaklarını, kollarını kapayacak ince kıyafetler ve başına şapka giydirin.

6 AY-6 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR
Çocuğunuz dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce, güneş koruyucuyu açıkta kalan yerlerine sürün. Bunu, bulutlu ve kapalı havalarda bile mutlaka yapın.

Koruma faktörü en az 30 olan, çocuklar için hazırlanmış ürünler kullanın.

7 YAŞIN ÜSTÜNDEKİ ÇOCUKLAR
En önemli ve güvenli güneşten korunma yöntemi güneşe açık bölgeleri kapatmaktır. En az 7-8 santimetrelik gölgeliği olan bir kasket ve yüksek UV koruması olan güneş gözlükleri takmalarını sağlayın ve mümkün olduğu kadar çok bölge kapayan pamuklu kıyafetler giydirin.

Mümkün olduğu kadar gölgede kalmalarını ve direkt güneş ışığına maruz kalmamalarını sağlayın.

Koruma faktörü en az 30 olan güneş koruyucuyu bol miktarda kullanın ve her iki saatte bir yenileyin.

ALERJİYE DİKKAT!
Bazı güneş kremleri önemli düzeyde cilt alerjilerine neden olabiliyor. Özellikle geçen seneden kalan kremleriniz buna neden olabilir, dolayısıyla onları atın. Yeni aldığınız güneş kremi, tatilinizin ilk günü çocuğunuzda alerji yaratırsa, bu hem çocuğunuzun keyifsizliğine hem de tatilinizin kötü geçmesine neden olur. Bu nedenle, yeni kreminizi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğunuzun koluna, bir-iki santimetrelik alana sürün ve üzerini yara bandıyla kapatın. Ertesi gün güneş altında yara bandını çıkarın. Eğer 15 dakikada o bölgede kızarıklık, şişlik veya kaşıntı olmuyorsa, güneş kremini tüm vücuduna sürün ve 30 dakika sonra eğlence başlasın!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.