Doğumsal Böbrek Anomalileri

Doğumsal Böbrek Anomalileri
22 Eylül 2012 tarihinde eklendi, 2.240 kez okundu.

Doğuştan olan böbrek bozuklukları
Doğuştan olan böbrek bozuklukları, genelde hiç belirti göstermedikleri için farkedilmezler. Çoğu başka nedenlerle yapılan testler sonucunda ortaya çıkarlar.

Anatomik anormallikler
Tek böbrek
Bu terim böbreklerden birinin varolmaması durumunda kullanılır. Diğer böbrek genellikle hiç sorun çıkarmadan iki böbreğin işini görür.

At nalı şeklinde böbrek
Böbreklerin alt uçları at nalı şeklinde birbirine bağlıdır. Bir böbrek radyografisi çekilmedikçe bu durum hiç ortaya çıkmaz. At nalı şeklinde böbreğin yarattığı sorunlar; idrarda kan, böbrek taşları, idrar yollarında tıkanmalar ve iltihaplanma olasılığının artmasıdır. Bu sorunlar farkedildiği zaman tedavi aşamasına başlanabilir. Böbreğin at nalı şeklinde olması, nadiren böbreğin çalışmamasına sebep olur.

Böbrekte “Çift” lik
Pelvisin, (böbreğin idrar toplanan kısmı) her birinin kendi ureteri olan bölümlere ayrılması halidir. Bu terk bir böbrekte veya herikisinde de olabilir. Hiçbir belirtisi olmayabilir. Ancak bu durum, iltihaplanma ve böbrekte tıkanma riskini artırabilir.

dogustan-bobrek-yetmezlgi

Yüzen veya düşük böbrek
Bu sık görülmeyen durumda, böbrek yukarı veya aşağı kaymıştır. Bu durum fazla önemli olmadığından tedavisine gerek yoktur.

Doğuştan olan hidronefroz
Cenin henüz rahimdeyken böbreklerin idrarla dolması halidir. İdrarın akmasının engellenmesi neticesinde meydana gelir. Bu tür idrar tutulmasının birçok nedeni vardır. Erkeklerde en yaygın olan sebep uretra kapağının daralmasıdır. Hamileyken bu durum ultrasonda görülebilir. Doğumdan sonra ise özel radyografik metodlarla inceleme yapılabilir. Enfeksiyon, tıkanmanın ilk belirtisi olabilir. Genellikle tıkanmayı açmak ve böbreğin bozulmasını önlemek için ameliyat gerekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git