starbilgi

Dünyanın En Büyük Mağarası Hang Son Doog

1.538
Dünyanın En Büyük Mağarası Hang Son Doog

Dünyanın en büyük Mağarası Vietnam’da ki Hang Son doong Mağarasıdır. İçinde çok farklı doğal oluşumlar bulunan mağarada bir göl, yağmur ormanı, sarkıt ve dikitler ve bir de nehir bulunmaktadır. Kendine özgü ekosistemi bulunan mağaranın içi su yosunları ile kaplıdır. Hang son doong Mağarası gerçekten dünyanın önemli doğa harikalarından biridir. Araştırmacılara göre zemininde çok kaliteli bir kireç taşı bulunmaktadır.

Mağaranın geçmişinin ilk çağlara kadar dayandığı tahmin ediliyor. Mağara ilk olarak 1990 yılında fırtınadan kaçan bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Mağaranın gerçek anlamda araştırılmaya başlaması 2009 yılında olmuş ve dünyanın en büyük mağarası olduğu anlaşılmıştır. Büyük bir kısmı ise hala keşfedilememiştir.

6.5 km uzunluğunda olan mağarayı tamamen gezebilmek için 5-6 gün süre gerekir. Mağaranın içine bir gökdelen sığabileceği söylenmektedir. Bu mağaranın içindeki ormana cennet bahçesi adı verilmiştir ve bu ormanda maymunlarla, uçan tilki olarak adlandırılan canlılar yaşamaktadır. Son Doong mağarası ilk olarak 2013 yılında ziyarete açılmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.