starbilgi

Elektrik ve su faturalarını düşürmenin yolları

9.147
Elektrik ve su faturalarını düşürmenin yolları

Elektrik tüketimini azaltmak için önlemler!

“Evlerde akkor flaman lamba yerine floresan ampuller kullanılmasıyla aydınlatma ile ilgili yüzde 75 tasarruf sağlanabilir. “Gün ışığından mümkün olduğunca yararlanılmalıdır. Çalışma masaları mümkün olduğunca pencere kenarlarına konulmalıdır. Duvarlar ve tavanlar açık renk boya ile boyanmalı ve gündüz saatlerinde aydınlatma amaçlı elektrik kullanımı asgariye düşürülmelidir. Dekoratif lambalar ışığın istenilmeyen bölgeleri aydınlatmasına neden olacağından bundan kaçınmalı, aydınlatma geri verimi en üst düzeyde olan armatürler tercih edilmelidir. Zamanlayıcı, fotoseller, ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın sadece ihtiyaç olduğunda devreye girmesi ve çıkması sağlanmalıdır. Yüksek katlı binalarda 2 veya 3 katı aydınlatacak şekilde merdiven otomatiği seçilmeli, aynı anda 4 veya daha fazla katı aydınlatan merdiven otomatiği sistemine ilaveler yapılmalıdır. Kullanılmadığı sürece aydınlatmalar kapatılmalıdır.”

EV ALETLERİNİN KULLANIMI

Mikro dalga fırınların, pişirmeyi 2-10 dakikada, ısıtmayı 10-30 saniyede gerçekleştirdiği, diğer elektrikli fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcadığı vurgulanırken, ev aletleri kullanımında enerji tasarrufu için şu uyarılarda bulunuldu: “İhtiyaçtan daha büyük kapasiteye sahip klimalar kullanılmamalıdır. Elektrikli süpürgelerin torbaları sık sık boşaltılmalıdır. Boş torba ile dolu torba arasında süpürgenin kullanımı esnasında yüzde 15 civarında daha fazla elektrik sarfiyatı olacaktır.

Bulaşık ve çamaşır makinelerinin etrafında en az 5 santim civarında boşluk bırakılarak ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalıdır. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılmalıdır.

Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlı televizyonlara göre daha fazla elektrik tüketmektedir.

Yerlerin halı kaplı olması zeminde ısı kaybını azaltacaktır.

Kullanılan odaların kışın 18-21 derece arasında tutulması gerekmektedir.

Yazın sıcaklıktan rahatsız olunmayacak bir derece olan 24-27 derece arasında oda sıcaklığı ayarlanmalıdır. Düşürülen her derece için yüzde 4 daha fazla elektrik harcanmaktadır.

Buzdolaplarının kapı içi manyetik bantları ayda bir kez sabunlu su ile temizlenmeli ve pudralanmalıdır. Bu sayede bakım yapılmayan dolaplara göre yaklaşık yüzde 5 civarında elektrik tüketimi azaltılabilecektir.

Buzdolabındaki buz kalınlığı 5-6 milimetreyi geçmemelidir.

Buzdolabına sıcak yiyecek ve içecek konulmamalıdır.

Televizyon, VCD, DVD, müzik seti gibi elektrikli cihazlar çalışmadıkları zaman mutlaka cihazın açma-kapama düğmesinin kapalı konumda olması sağlanmalıdır.

Uzaktan kumanda cihazı ile kapatılan elektrikli ev aletleri, on/off düğmesinden kapatılmadıkları zamanlar bile cihazın açık olduğu zaman tükettiği elektriğin yaklaşık yüzde 5’i ile yüzde 15’i arasında elektrik tüketirler.

Ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütü fişten çekilerek ütüde mevcut bulunan ısı ile kalan 5 dakikalık ütü işlemi yapılmalıdır. Bu basit önlemle 1 ampulün 1 saat daha fazla aydınlatması sağlanabilecektir.

Camların çift cam olması, camlardan sıcak ve soğuk havanın giriş-çıkışını zorlaştıracak olup bu şekilde ısınma ve serinleme için yüzde 40 daha az bedel ödenecektir.

Buzdolaplarında buzluk bölümünün -18 derece, diğer soğutucu bölümün ise +7 derece olması en uygun sıcaklık değerleridir.

Buzdolabının yüzde 70 dolulukta olması en verimli çalışmasını sağlayacaktır. Bunun üzerindeki veya altındaki doluluk elektrik tüketimini artıracaktır.

Kızartmaları elektrikli ocak üzerinde kızartmak, fritöz içerisinde yapmaktan yüzde 25 daha fazla enerji harcar.

10 yılı geçmiş klimalar yeni klimalara göre yüzde 15-yüzde 40 civarında daha fazla elektrik tüketimine neden olacaktır”.

su faturasını düşürmek için neler yapmalıyız

Kişi başı günlük su kullanımı 120 ile 150 litre arasında değişmektedir. Bunun % 40′ı tuvalet sifonlarında, bir o kadarı da banyo yaparken ya da duş alırken harcanmaktadır. Suyu bilinçli kullanarak ve akıllı su tasarruf ürünleri ile kolayca yılda birkaç yüz lira tasarruf elde edebilirsiniz!

su tasarrufu

Küveti doldurarak banyo yapmak yerine duş alın. Dolu bir küvet, rahatlatıcı bir duş için kullanacağınız sıcak su miktarının 3, 4 katını kullanmanızı gerektirir.
Sıcak su ısısını sınırlandırın: Depolanmış sıcak suyun 60 derecede sabitlenmesi yeterlidir. Böylece kireçlenme tehlikesi de azaltılmış olur.

Akış-Azaltıcı monte edin: Bu parça, batarya öncesine veya duş bataryası ara parçası olarak monte edilebilir.

ENERJİ TASARRUFU ÖNERİLERİ

Damlayan tek bir musluk bile ayda170 litresu kaybına neden olur. Bu sebeple batarya ve musluklarınızı her zaman sıkıca kapayın. Sıcak su deposu kullanıyorsanız bu tür damlamalar ayrıca gereksiz enerji giderine yol açar.

Tuvalet

Rezervuarın içindeki su miktarını az da olsa azaltmak bir kaç liralık tasarrufu beraberinde getirir. Su sızıntısı bulunan sifonlar günde 50 litreiçme suyunu boşa harcar. Yeni alım yaparken tasarruf özellikli olmasına dikkat edilmelidir. İleride tıkanmalarla karşılaşmamak için, gider borusunun % 3′den fazla eğiminin bulunmasına özellikle dikkat edin. Rezervuara su dolu 1.5 litrelik pet bir şişe yerleştirin. Bu basit önlemle, yılda 2 ton su tasarrufu sağlanabilir.

Lavabo ve Duş

Lavabo bataryalarından dakikada yaklaşık 12 litresu akar. Aslında el yıkamak için bu miktarın yarısı yeterlidir. Akış ayarlayıcısı taktırarak bataryalarda su miktarı ayarlanabilmektedir. Akış ayarlayıcılar suyun akış miktarını azaltır. Bu da içme suyunun % 50 tasarrufuna neden olur. Hatta elektronik bataryalarda tek tuşla açma, kapama yapıldığı için % 70′e varan tasarruf sağlanır.

Duş stop mekanizması ile sabunlanırken tek bir hareket ile suyu durdurup tekrar devam ettirebilirsiniz. Bu mekanizma çok kolay bir şekilde el duşu ile spiral arasına vidalanabilir.
· Bulaşıkları makinede yıkayın. Dört kişilik bir aile günlük bulaşığını elde yıkarsa, ortalama 84-126 litre su harcanır. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarrufu demektir.
· Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın. Kullanılmadığı halde açık bırakılan su harcaması, yılda kişi başına ortalama 12 tondur.
· Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. İki parça giysi için çalıştırmayın. Tek bir çalıştırmada yaklaşık 176 litre su harcayan çamaşır makinesi haftada bir kez bile az kullanılsa, yılda 9 ton su tasarruf edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.