Geniz eti ameliyatı

Geniz eti ameliyatı
3 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 3.515 kez okundu.

Bademcik ameliyatı, burun eti ameliyatı, geniz akıntısı, geniz eti ameliyatı, geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılmalı, geniz eti ameliyatı nasıl yapılır, geniz eti ameliyatı sonrası, geniz eti ameliyatları, geniz eti belirtileri, geniz eti nedir?

Geniz eti (Adenoid) nedir?

Geniz eti denilen doku, burun pasajlarının hemen arkasında yerleşim gösteren lenfoid dokulardır. Enfekte olmuş geniz eti genişler ve sonuç olarak burundan nefes almayı ve vermeyi engeller, horlamaya, uykuda nefes kesilmesine, sinüslerde ve/veya kulakta enfeksiyona neden olur.

Adenoidectomy (Geniz eti ameliyatı) nedir?

İki – altı yaş arası çocuklarda geniz etinin iltihabı ve genleşmesine bağlı şikayetler sıklıkla karşılaşılmaktadır. Sıklıkla da viral enfeksiyon nedeni ile oluşmaktadır. Bu rahatsızlık nedeni ile hasta özellikle uykuda burundan nefes alma güçlüğü yaşar. Genişlemiş adenoid doku, orta kulak ile boğaz arasında olan ve orta kulağın basıncını ayarlamada rol oynayan östaki kanalının tıkanmasına neden olur. Bloke olmuş, tıkanmış östaki kanalı orta kulakta sıvı birikimine neden olarak “sekretuar otitis media” denilen duruma yol açar. Bu rahatsızlık uzun süre devam eder ise orta kulaktaki sıvı koyulaşarak “glue ear” gelişimine neden olur. Bu durum çocuğun işitmesinin azalmasına neden olur. Adenoid dokunun, yani geniz etinin alınması ameliyatına “adenoidektomi” denilmektedir.

Genişlemiş, büyümüş geniz eti olan durumlar genellikle enfekte olmuş iltihaplanmış bademcikler ile beraberdir, sıklıkla da bademcik ameliyatı uygulanırken beraberinde geniz eti ameliyatı da uygulanır.

Bazen erişkinlerde de solunum problemlerine yol açacak kadar geniz eti büyümesi tespit edilebilir. Ancak bu türde rahatsızlık erişkinde sıklıkla allerjik rinit gibi başka nedenler ile gelişebilir.

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta ve işlem süresi yaklaşık 15-20 dk sürmektedir. Ameliyat sonrası ilk 4 saat ağızdan beslenme yapılmamaktadır. Ameliyat esnasında cilt kesisi yapılmadığı ve bademciklere de dokunulmadığı için fazla bir ağrı olması beklenmemektedir. Anestezi esnasında ağızdan entübasyon tüpü yerleştirildiği ve ameliyat esnasında yumuşak damak gerilerek geniz bölgesi görünür hale getirildiği için boğaz bölgesinde 1-2 gün sürebilen ağrı olabilir.
geniz_eti_ameliyati

Geniz eti ameliyatının riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Çocuğunuzun ameliyatı, emniyetli ve uygun şartlarda, dikkatle, en iyi sonuçları elde etmek için yapılacaktır. Uygulanacak ameliyatın başarısızlıkları, komplikasyonları hakkında bilgi sahibi olma isteğiniz en doğal hakkınızdır. Her insanın bünyesi farklı olduğundan bazen aynı cerrahi müdehaleye ve anestezik maddelere karşı değişik cevaplar almak mümkündür. İyileşme süreci de kişiler arasında farlılıklar göstermektedir. Sonuçlar ve potansiyel komplikasyonlar hakkında hiçbir zaman garanti verilmez, verilmemelidir.

Geniz eti tedavisinin diğer faydaları

ilk günlerde rahatlama şeklinde görülecek, varsa kansızlık azalacak nefes açılacak, horlamalar azalacak ve enfeksiyonların (iltihapların) en önemli sonuçları olan, kalp kapakçıkları, eklem ve böbreklerin zarar görmeleri önlenecektir. Geniz etinin küçülmesi oranında burundan solunan havanın ısısı ve neminin ayarlanması ve zararlı parçacıkları tutması artar ve geniz akıntısı burundan akmaya başlayarak yüz rengindeki soluk görünüm pembemsi ve temiz bir renge dönüşür ve solunum yolu problemleri azalır. Gece yeterli nefes alamadığından geniz etinin küçülmesi nispetinde sabahları geniz eti bulunan kişide ki canlılık gün gün artar. Kişinin solgun bakışları canlanır. Orta kulakta havalanma bozukluğuna bağlı işitme kaybı kulakların zarında çökme, ve iletişim bozukluğunda geniz etinin küçülmesi nispetin de olumlu yönde artış olacak ve bu (çocuklar için) okul başarısında ve algılamalarda önemli ölçülerde düzelecektir. Kişi de işitmede artış fark edilebilir. Bazen de anne-baba fark edebilir. Yüz ve çene kemiklerinde gelişim bozukluğu düzelecektir.18 yaş öncesi daha hızlı düzelir. Yüz şeklinde de bozulma var ise önemli ölçüde düzelecektir. Ağzı açık uyuma ve horlamanın derecesi belirgin şekilde azalarak tamamen düzelecektir. Bademciklerin küçülmesi ile; yutma, beslenme ve konuşma sorunları ve konuşma bozukluklarında düzelmeler görülecektir. Ağız kokusu sebepleri olan bademcik üzerinde biriken gıda artıklarının birikmesinin azalması sebebiyle ağız hijyeni artacak ve ağız kokuları tamamen gidecektir. Geniz eti tedavisi her yaş için mümkündür.

Geniz eti ameliyatı için tıbbi literatürde aşağıda sıralanan komplikasyonlar bildirilmiştir. Bu liste oluşabilecek bütün komplikasyonları kapsamayabilir. Bunlar sadece sizi bu cerrahi yöntem hakkında bilgilendirmek amacı ile derlenerek sunulmuştur, amaç sizi korkutmak değildir.

Geniz akıntısının veya kulak ve sinüs enfeksiyonlarının önlenememesi,
Çok az vakada da olsa ameliyat sonrası kanama,
Seste kalıcı değişiklik,
Daha sonrasında sinüsleri, burnu veya bademcikleri de kapsayan daha geniş bir cerrahi uygulama ihtiyacı,
Enfeksiyon,
Burun hava pasajının tam olarak açılmaması; horlama, uykuda nefes kesilmesi veya ağızdan solunum gibi şikayetlerin tam olarak düzelmemesi,
Allerji yönünde daha detaylı araştırmalar yapılması, tedaviler uygulanması, çevrede allerjen kontrolünün sağlanması. Allerjik rahatsızlıklarda, operasyon; hiçbir zaman allerji tedavisinin veya çevredeki allerjenlerin kontrol altına alınmasının önüne geçemez.
geniz-eti

Ameliyat öncesi

Bir çok vakada geniz eti ameliyatı sonrasında hasta cerrahi merkezde gece kalmaz. Ameliyat süresince anestezi uzmanı hastayı monitorize edecektir. Genelde ameliyat öncesi günde hasta son kontrol amacı ile bir kez daha muayene edilir. Ameliyat öncesi gecede anestezi uzmanı ile görüşülemez ise operasyona girmeden önce mutlaka son kontrolünü yapılacaktır. Eğer doktorunuz ameliyat öncesi yapmanız gereken bazı tetkikler istedi ise ameliyatınızdan birkaç gün öncesinde bunları tamamlamalısınız.

Ameliyat olacak hastanın ameliyattan en az 10 gün öncesinde aspirin veya aspirin içeren ilaçları almaması gerekir. Non-steroidal anti-inflammatuar ilaçlar olarak bilinen (ibuprofen veya naproxen) içeren ilaçlar ise ameliyattan 7 gün öncesinde alınmamalıdır. Asetaminofen içeren ilaçların ağrı kesici olarak kullanılması uygundur. Doktorunuz ameliyat öncesinde yapılan son görüşmede size ameliyat sonrasında kullanacağınız ilaçları önerecektir.

Çocuğunuza karşı dürüst olmalı ve doktorun uygulayacağı bu ameliyatın onu daha sağlıklı bir kişi haline getireceğini anlatmalısınız. Ameliyatı boyunca hep yanında olacağınızı söylemelisiniz. Sakinleştirici ve güven veren tavırlarınız çocuğu çok rahatlatacak endişelerinin dağılmasını sağlayacaktır. Geniz eti ameliyatı sonrasında çok az bir boğaz ağrısı olduğunu söyleyebilirsiniz. Eğer ağrıları olursa da bunun çok kısa süreceğini ve bunların ağrı kesici ilaçlarla çok azaltılabileceğini belirtebilirsiniz.

Ameliyatından 6 saat kadar öncesinde yemek ve içmek kesilmelidir. Bu alınmaması gerekenler arasında su, şekerlemeler ve sakız da vardır. Midede bulunan her şey ameliyat sırasında ve sonrasında anestezi komplikasyonlarına neden olur.

Eğer ameliyatınızın hemen öncesi günde veya ameliyat sabahında çocuğunuzda ateş yükselmesi olur ise hemen doktorunuz ile görüşmelisiniz. Doktorunuz yapacağı muayene sonrasında ameliyatı uygulama veya erteleme kararını verecektir. Eğer çocuğunuzda suçiçeği gelişmiş ise çocuğunuzu, cerrahi uygulanacak yere, diğer hastaların da sağlığını düşünerek, hiç getirmemelisiniz.

Çocuğum kaç gün süre ile hastanede kalacak?

Önceden geniz eti ameliyatı sonrasında en az bir gece hastanede kalınırdı. Ancak, günümüzde hastalar ameliyat oldukları günde, anestezi etkileri kaybolduktan sonra evlerine gönderilmektedir. Çocuk ameliyatları, günlük takibin uzun tutulması amacı ile; cerrahi merkezlerde, öncelikli olarak, sabah erken saatlerde yapılır. Gün boyu gözlem sonrası hasta evine gönderilir.

Genel öneriler ve ameliyat sonrası bakım

Ameliyat sonrası 10 -14 ncü günde mutlaka bir kontrol muayenesi randevusu alınmalıdır.

Ameliyat sonrasında, bir süre burunda dolgunluk ve tıkanıklık hissi yaşanması normaldir. Ameliyat sahasındaki ödeme bağlı olarak burunda dolgunluk hissi bir ay kadar sürebilir. Serum fizyolojik kullanılması, pıhtıların temizlenmesi ve ödemin azalması açısından faydalı olacaktır. İlk bir kaç hafta horlama olabilir. Seste geçici bir değişiklik fark edebilirsiniz, bu sesteki değişiklik birkaç ay sonra normale dönecektir.

Geniz eti ameliyatı sonrasında kanama çok ender rastlanan bir durumdur. Burundan çok az kanama olabilir, nazal dekonjestan pediatrik damlalar kullanılabilir. Eğer kanama uzun sürer ise doktorunuzu aramalısınız.

Ameliyat olan hastaların, okullarından veya işlerinden en az 7-10 gün süre ile uzak kalmaları gerekir. 3 hafta sonra egzersiz ve yüzme yapılabilir, ancak iki ay süre ile dalış yapmamalıdır.

Doktorunuza mutlaka bilgi vermeniz gereken durumlar:

Burundan gelen; basınç uygulanması, buz uygulaması ve başı yüksek tutmaya rağmen durdurulamayan kanama,

Yeterli sıvı alımına, soğuk duşlara ve asetaminofen alınmasına rağmen düşürülemeyen 37.5 derece ve üzerinde ateş,

Reçetede yazılan ağrı kesicilerin kullanılmasına rağmen şiddetli baş ağrısı,

Burunda veya gözler çevresinde kızarıklık ve şişme olduğunda mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Özetle adenoidektomi:

Adenoidektomi ameliyatı geniz eti dokusunun cerrahi olarak alınmasıdır.
Adenoid (geniz eti) denilen dokular burun pasajları arka çıkışında yerleşmiş bağışıklık sistemi ile ilişkili dokulardır.
Bütün cerrahi müdehalelerin riskleri ve komplikasyonları vardır.
Hastalığınız ve uygulanacak ameliyat hakkında, sizin ve çocuğunuzun yeterli bilgiye sahip olması, ameliyat sonrası iyileşme ve ameliyattan faydalanma açısında yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git