starbilgi

Havuzlardaki tehlike

8.601
Havuzlardaki tehlike

Havuzlardaki tehlike

Yaz mevsiminin eğlence ve serinleme kaynağı olan havuzlar, yeterli dikkat gösterilmezse göz sağlığı için tehlike oluşturabiliyor. Çok kişinin paylaştığı, su devinimi yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durmak gereklidir. Çok sayıda kişinin kullanımına açık havuzların suyunun yeterince filtre edilmediği veya klorlanmadığında ciddi enfeksiyon kaynağı olabilir.

Su da bulunan bakteriler gözlerde konjuktivite neden oluyor. Konjuktivit, gözün iltihaplanması anlamına geliyor. Havuzda üreyen bu bakteri gözlerde salgın şeklinde görülen “havuz konjuktiviti” ne sebep oluyor.
Bu durumda en sık görülen şikayetler, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, sulanma, yanma-batma ve ışık hassasiyetidir. Bu virüsler bulundukları ortamda uzun süre canlı kalabilirler ve çok bulaşıcı olmaları nedeniyle hızla yayılırlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, bir göz doktoruna başvurmak gerekir.

Hastalık, başladıktan sonraki 10-12 gün çok bulaşıcıdır. Özellikle bu dönemde gözdeki akıntılar temizlenmeli, eller sık sık yıkanmalı, hastanın yüz havlusu ve şahsi eşyaları ayrılmalı, yayılmayı engellemek için kalabalık ortamlardan uzak durmalı, özellikle çocuklar kreş ya da yaz okullarına bir hafta süre ile gönderilmemeli, kontakt lens kullanılmamalıdır. Havuzlardan göze gelebilecek zararların en aza indirilmesi için yüzücü gözlüğü kullanmanın faydalı olacaktır.

Havuzlarda bizi ne gibi tehlikeler bekliyor?

Özellikle genital mantar enfeksiyonları, bakteriyel vajinit, molluscum cantagiosum, legionella pnumophila (lejyon hastalığı) ve trikomanas enfeksiyonlarına sıkça rastlanılıyor. Ayrıca iyi bakımı yapılmayan havuzların hepatit A, hepatit E, kriptosporidum, koli basili, giardia, shigella, dizanteri, tifo ve para tifo gibi ateşli ishal yapan mikroorganizmalar, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonlarına da neden olabiliyor. Ayrıca; mantar, impetigo ve uyuz gibi enfeksiyonların bulaşması da ihtimal dahilinde.

Lensle havuza girmek doğru değil !

Lens kullanan kişiler havuza ya da denize lensleriyle girmeyi tercih ediyorlar. Oysa lensle havuza girmek iki açıdan risk taşıyor. Birincisi havuz suyu gözden lensi çekip alabiliyor. İkincisi ise göz bir bakteri kaparsa lenslerde bu bakteri daha kolayca üreyebiliyor.

Deniz mi? Havuz mu?
Deniz suyunun daha az risk taşıdığı bir gerçek. Deniz suyu büyük ölçüde atmosferden oksijenleniyor. Ayrıca, bazı akıntılar da deniz suyunda sirkülasyon sağlıyor. Deniz suyundaki tuz oranının fazlalığı ise, havuzlara oranla enfeksiyon kapma riskini düşürüyor. Havuzların küçük ve sınırlı bir alanı kapsaması riski artırıyor.

Denizden de yararlanırken bazı kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor. Şöyle ki, şayet deniz göz ile görülebilir bir kirliliğe sahip, köpüklü, yeşil bir renk almış denizlerde yüzmek sağlık açısından sakıncalıdır. Ayrıca, lağım suyu karıştığından şüphe edilen o bölgeye yakın yerlerde de denize girmek tehlikelidir.

Ortak kullanım alanı olan havuzların temiz kalması için;
■ Suya girmeden duş almak,
■ Ateşli hastalık veya ishal geçirirken suya girmemek,
■ Suya tükürmemek,
■ Havuz bölgesine ayakkabıyla girmemek,
■ Ayakları antiseptik suya batırıp dezenfekte etmek,
■ Çocukların havuza tuvaletinin engellenmesi,
■ Havuza kapasitesinin üstünde insan girmemesi,
■ Havuz etrafında yiyecek yenmemesi gerekir.

Ayrıca, periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği havuzlar tercih edilmelidir. Havuz suyunu temizlemek için fazla miktarda dökülen klor, özellikle çocuklarda kornea tabakalarında hücreye zarar vermektedir.

Havuzlardaki Tehlike video

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.