starbilgi

Host dosyası nerede bulunur?

12.679
Host dosyası nerede bulunur?

Hosts Dosyası Nerede Bulunur?

Windows NT/2000/XP/2003/Vista >>> Bilgisayarım\C\WINDOWS\system32\drivers\etc\
Windows 7 >>> c:\Windows\System32\drivers\etc ( Not: sağ tıklayıp “Run as administrator / Yönetici olarak çalıştır” dedikten sonra artık hosts dosyasını bu Notepad ile açıp düzenlemelisiniz.)
Linux >>> /etc
Mac OS 9 ve daha öncesi >>> System Folder: Preferences
Mac OS X(*) >>> /private/etc yolunda bulunmaktadır.

Bir çoğumuz yasaklı sitelere girmek için türlü türlü yöntemler kullanıyoruz. Hosts dosyası değiştirme de bu yöntemlerden bir tanesi. Aslında bu yöntemlerden en temeli denilebilir çünkü bir çok yasaklı sitelere giriş programları da bu yöntemi kullanarak bilgisayarların engellenmiş web sitelerine girmelerini sağlıyorlar. Ayrıca DNS değiştirerek yasaklı sitelere girmek de mümkün oluyor.

Hosts Dosyası nasıl çalışır?

Hosts dosyası ile belirtmiş olduğunuz domain adreslerinin belirtmiş olduğunuz IP adreslerine yönlenmesini sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızın Windows klasörleri arasında bulunan bu dosyaya vermiş olduğumuz IP adresleri, Türk Telekom tarafından ilgili sitelerin engellenmemiş IP adresleri oluyor. Örneğin Youtube.com sitesinin 10′larca IP adresi mevcut. Türk Telekom bunlardan sadece bir ya da birkaçını engelliyor. Biz hosts dosyası yöntemi ile engellenemiş olan IP’leri bilgisayarımıza komut olarak girerek; tarayıcımıza o adresi yazdığımızda temiz bir IP’ye yönlenmesini sağlıyoruz.

Hosts dosyası ile yasaklı sitelere giriş Tıklayın

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.