Hosts Dosyası ile Yasaklı Sitelere Giriş

Hosts Dosyası ile Yasaklı Sitelere Giriş
3.207 kişi okudu.

Hosts Dosyası ile Yasaklı Sitelere Girme

Maalesef ülkemizde yasaklı site sayısı gün geçtikçe artıyor. Daha önce bir çok yöntemini gösterdiğimiz yasaklı sitelere girme işleminin şimdi de ise farklı bir yöntemi olan HOSTS DOSYASI ile girişi anlatacağız.
İşlemlere başlamadan önce olayın mantığını açıklayalım. Yöntemin mantığı basittir. Hosts dosyasında önce domain adresi yanına da IP adresi yazılır. Yasaklanmış web siteleri Türkiye’de domain bazlı değil; IP bazlı yasaklanır. Yani Türk Telekom yasakladığı sitelerin bilinen IP’lerine erişimi engeller. Ancak bu tür sitelerin hep birden çok IP adresi vardır. Siz güncel bir hosts dosyası ile yasaklanmış siteleri yasaklanmamış IP’lere yönlendirebilirsiniz. Örneğin tarayıcınızda youtube.com yazdığınızda tarayıcınız sizi otomatik olarak youtube.com tanımlı IP’lerine yönlendirir. Bu IP’ler de eğer Türk Telekom engeli varsa siteye giremezsiniz. Oysa ki siz hosts dosyasına youtube.com için özel bir IP tanımlarsanız yasak olmayan bir IP’ye yönlenmiş ve siteye girebilmiş olursunuz.

Hosts dosyası Windows dosyaları arasında bulunan özel bir dosya türüdür. Hosts dosyasının herhangi bir uzantısı yoktur ve dosya adı direkt olarak “hosts” dur. Hosts dosyası herhangi bir metin editörüyle düzenlenebilir. Dosyanın amacı bilgisayarımızda adres çubuklarına girilen adresleri özel IP’lere yönlendirmektedir. Bu sayede yasaklı sitelere girebilir ya da bilgisayarınızda istediğiniz siteleri yasaklayabilirsiniz.

Hosts Dosyası ile Site Nasıl Engellenir?
Bu yöntemi ters mantık kullanarak bilgisayarınızda belirli siteleri engellemek için de kullanabilirsiniz. Engellemek istediğiniz site adreslerini ve yanlarına tanımsız 127.0.0.1 gibi IP’ler yazarsanız; tarayıcıya o adres yazıldığınız sistem otomatik olarak 127.0.0.1 IP’sine yönleneceği için ve bu IP tanımsız olduğu için site açılmayacaktır.
Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir?

Bu işlemi adım adım anlatıyoruz. Lütfen eksiksiz takip ediniz;

1- Öncelikle bu linkten sizler için hazırlamış olduğumuz güncel hosts dosyasını indiriniz.
2- Ardından dosyayı masaüstünüze çıkarın. Bu güncel IP adreslerini içeren hosts dosyasıdır.
3- Son olarak C:\Windows\System32\drivers\etc dizinine az önceki dosyayı yapıştırıyoruz. Karşımıza çıkan uyarıya ”değiştir” diyoruz ve işlem tamamlanıyor.
4- Değişikliklerin tam olarak aktif edilmesi için bilgisayarımızı yeniden başlatmamızda fayda vardır.
Böylelikle hosts dosyası değiştirerek yasaklı sitelere nasıl girebileceğimizi de öğrenmiş olduk.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sayfa başına git