starbilgi

İnsan kaç gün aç susuz kalabilir?

69.084
İnsan kaç gün aç susuz kalabilir?

İnsan ne kadar aç ve susuz kalabilir?
Bir insanın susuz ve aç ne kadar yaşayabileceği bir çok etkene bağlıdır. Susuz yaşamak insanlar için mümkün değilken, gıda almadan aylarca yaşayabilen insanlar vardır. Yemek yemeden hayatta kalmanın süresi, vücut ağırlığına, genetik özelliklere, diğer sağlık sorunlarına ve en önemlisi vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı olarak değişir. Sıvı ve yiyecek olmadan insanlar genellikle 10 ile 14 gün içinde yitip gider (Başlangıçta vücudun ne kadar susuz olduğuna bağlı olarak bu süre bir hafta ile üç hafta arasında değişebilir)

Vücudumuzun % 70′i sudur.Mutlaka Düzenli olarak su tüketimi yapmalıyız yapmadığımız takdirde o insanın hızlı ve verimli olmasını bekleyemezsiniz. Her insanın günlük en az 2.5 lt su içmesi gerekmektedir.Ancak çoğumuz bu kadar tüketimde bulunmuyoruz.içtiğimiz su dışkı idrar ve vücuttan ve akciğerlerden çıkan nem sonucu kaybedilmektedir.Yemek yemeden 1 Ay dayanabilirsiniz ancak su içmeden 7- 10 gün dayanabilirsiniz. Bu biraz bünyeyle alakalı. Mesela Afrika’daki insanlar günlerce aç kalabiliyor, bildiğiniz gibi. Dayanmalarının da yaşa göre bir sınırı vardır. Herkesin metabolizmasıyla alakalı, kesin bir bilgi yok.

Yemek yemeden yaşamak metabolizma hızına, vücudumuzdaki yağ miktarına, hava sıcaklığına ve kararlılığa bağlıyken, susuz kalmak insanların insiyatifinde olan bir durum değildir. İnsanların yaşamak için oksijenden sonra en çok ihtiyaç duydukları şey sudur. Özellikle çok sıcak havalarda vücut ısısı yükseleceğinden ve terleme yolu ile çok fazla su kaybedileceğinden sadece 1-2 saatlik bir susuzluk bile insanları öldürebilir. Ama genel olarak doktorlar bir insanın en fazla 3 veya 4 gün susuz kalabileceklerini söylüyorlar.

Bir kişi su içerek ama yemek yemeyerek uzun süre hayatta kalabiliyor. Örneğin Hindistan’ın bağımsızlığı için açlık grevine giren 70 yaşındaki Gandhi, sadece su içerek ama hiç bir şey yemeden açlığa 21 gün dayanabilmişti. Şüphesiz bu onun kararlığını gösteren bir durumdu. Eskiden toplama kamplarındaki kişilere bakıldığında da bu insanların su içerek ama aç kalarak 40 güne kadar yaşayabildikleri tespit edilmiştir. Çünkü metabozlizma hızını gıda almadığında yavaşlatır ve eğer vücudunda yeterli yağ miktarı varsa bu duruma ayak uydurabilir. Dünyada doktorlar bir insanın aç kalarak ama su içerek 8 haftaya kadar yaşayabildikleri konusunda hem fikir. Vücudumuzdaki yağ miktarı, metabozlima hızı, hava sıcaklığı ve kararlılık bu sürede en belirleyici etkenler.

Sağlıklı insanların yeterli sıvı aldıkları halde hiç yemek yemedikleri durumlar ile ilgili güvenilir bilgi yoktur. Hindistan’ın bağımsızlığı için açlık grevi yapan Mahatma Gandhi, ağzına yemek koymadığı halde yalnızca ağzını ıslatacak kadar su içiyordu- 21 gün dayandı. 1997 yılında British Medical Journal isimli bilim dergisinde yer alan bir yazıda, İşkence Kurbanlarının Bakımı için Tıbbi Vakıf isimli kurumdan Michael Peel, 28, 36 ve 40 gün boyunca açlık grevi yapan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermişti. Ancak bu türlü raporların pek çoğu bilimsel kanıtlardan yoksundu.
Tam açlıktan farklı olarak, su içerek aç kalmak sık görülen bir durumdur. Toplama kamplarında ve yokluk dönemlerinde insanlar bu koşullarda aylarca hatta yıllarca sağ kalabiliyor. Vücut enerjiyi muhafaza etmek için metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizma hızındaki değişim konusu tam olarak bilinmese de, tiroid fonksiyonlarındaki değişiklikler üzerinden izlenebiliyor. Bu yetenek, diyabete yol açan genlerin evrimsel dayanıklılığını açıklıyor, çünkü bu genler geçmişte enerjinin daha ekonomik kullanımına destek çıkarak, yokluk dönemlerinde hayatta kalmayı sağlamıştır.

Açlık (45 gün)

Vücut ağırlığınızın yüzde 30’unu kaybedin, her an ölebilirsiniz, ama açlıktan önce olasılıkla bir hastalık yüzünden.

Susuzluk (7 Gün)

Günde kaybettiğiniz yaklaşık bir litre suyu yerine koymazsanız, bir haftadan fazla dayanmazsınız.

Kan Kaybı(%40)

Kanınızın yüzde 30’u akıp gitse de yaşarsınız. Yüzde 40’a ulaşırsa acil kan nakline ihtiyacınız olur.

Vücut Isısı(42 °C)

Gövdede vücut ısısı 42 dereceye çıkarsa sıcak çarpması geri döndürülemez ve sonuçları ölümcül olur.

Soğuk Su (4 °C)

Su vücut ısısını emer. Deniz 4 dereceyse, 30 dakika zor dayanırsınız. Can yeleği ısı kaybını yavaşlatır.

Derin Dalış (86 metre)

Ekipman olmazsa çoğu insan 2 dakika dolmadan ve 18 metrenin altında bilincini kaybeder. En iyi serbest dalıcı 86 metre derinliğe ulaşmıştı.

Yüksek İrtifa (4500 metre)

Çoğu kişi bilincini yitirir. Dağlık kesimlerde yaşayanların ciğerleri daha büyük ve alyuvarları daha fazladır.

Sıcak Hava (150 °C)

Yanan bir binada veya bir madenin derinliklerinde bir yetişkin 150 derecede 10 dakika dayanır.

Oksijen Yetersizliği (11 dakika)

Normalde 2 dakikada bayılırsınız. Eğitimle insanlar nefeslerini yaklaşık 11 dakika tutabilirler.

Etiketler:

Yorumlar
 1. denizzz dedi ki:

  Su çok önemlidir, susuz kalınca insanın başı ağraya bilir.

 2. Utku dedi ki:

  Cok şiddetli boğaz ağrısı olan bir insan da susuz kalabilir, mesela benim bogazlarim agriyor 2 gundur su icemiyorum.

 3. ayça dedi ki:

  bence susuz yasarlar çünkü insan oruç tuttuğu zaman 18 saat dayanıyor 1 hafta da dayanır hatta haberlerde bir tane küçük bebeği anne evde yalnız bırakmış tatile çıkmış annesi çocuk susuzluktan 1 hafta sonra olmus ve açlıktan

  1. napcen535 dedi ki:

   Bence sen yanlış dūşūnūyorsun çūnkū oruç tuttuğumuzda Allah būyūktūr ve bize yardımediyor oruc tuttuğumuzda bunu bilmiş ol!!!!

   1. Hamit dedi ki:

    Adamsın Sen
    Banada Öyle Olmuştu

 4. Bora dedi ki:

  Aç ve susuz kalma süresi bünyeye göre değişir. Ben 1 saat aç kalamam, sen 2 gün aç durursun! Konu sıvı yani su olursa orada duralım! Susuz yaşama süresi çok kısadır. Hiç susuz kalmadım ama en fazla 2 gün yaşarı diye düşünüyorum. Çok mecbur kalsam, çölde susuz kalmaz hadi üç gün diyelim. Açlığada belki en fazla 5-6 gün dayanılır. Ondan sonra elvede tatlı hayat.

 5. Gamze dedi ki:

  Bence insan susuz yaşayamaz, su hayattır. Allah’ın insanlara en büyük nimetlerindendir. Susuzluk büyük bir felaket ve insanlığın sonu demektir. İnsanlık için bu kadar değerli bir nimeti, israf etmeyelim, suyun kıymetini bilelim! Ülkemizdeki su kaynaklarının değerini anlayalım. Gelecekte susuzluk yüzünden çıkması muhtemel savaşın içinde olmamak için, gerekli önlemleri almamız, suyun değerini ve korunmasını gelecek nesillere anlatmamız lazım. Susuzluk sorunuyla mücadele eden, suyu bizim kadar rahat ve bol bulamayan ülkeleri görüp, bir kez daha Bu vazgeçilmez nimeti bizlere bol bol nasip eden Rabbimize Elhamdülillah diyelim.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.