starbilgi

Jinekomasti hakkında bilgi_jinekomasti nedir?

4.814
Jinekomasti hakkında bilgi_jinekomasti nedir?

Erkek memesinin normalden büyük ve kadınsı bir görünüm almasına jinekomasti denir. Meme ucundan yapılan kesi ile tüm meme dokusu çıkartılır. Bazen çevredeki yağ dokusunu azaltmak için liposuction ile birlikte uygulanabilir. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sonrasında hastanın klinikte kalması gerekmez ve genellikle aynı gün taburcu edilir.
Jinekomasti’nin tipine göre sadece liposuction ile de problem giderilebilir. lazer lipoliz hemen sonrada liposuction ile çok olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Jinekomasti’ nin tedavisi var mıdır?
Jinekomasti yani erkekte meme büyümesinin tedavisi cerrahidir. Meme ucundan yapılan kesi ile tüm meme dokusu çıkartılır. Bezen çevredeki yağ dokusunu azaltmak için liposuction ile birlikte uygulanabilir.

Jinekomasti ameliyatının riskleri var mıdır?
Jinekomasti ameliyatı sonrasında geçici anormallikler, ağrı, şişlik, his kusurları olabilir. Bunların hepsi zaman içinde düzelir. Hasta 1–2 günde normal yaşantısına geri döner. Ameliyattan sonra göğüsler tekrar büyümez.

jinekomasti-tedavisi

Jinekomasti tedavisi, cerrahi bir müdahale yerine basit bir liposuction tekniğiyle uygulanabilir. Yağ dokusunun artmasına bağlı gelişen jinekomastilerde, genelde liposuction yeterli oluyor. Liposuction, meme başı çevresinden açılan küçük deliklerden girilerek yapılıyor. Ancak memenin büyümesinde buradaki dokunun sertliği söz konusuysa, o zaman liposuction yetmiyor.

Bunun cerrahi olarak alınması gerekiyor. Cerrahi müdahale için meme başı çevresinden yarım daire şeklinde kesi yapılarak girişim yapılıyor. Buradan girilerek büyümüş meme dokusu çıkartılıyor. Bu tür durumlarda konturların daha düzgün olması için liposuction da cerrahiye eklenebiliyor.

Eğer jinekomastiyi düzeltmek için bir ameliyat düşünüyorsanız, bu bilgiler sizin prosedürü anlamanızı sağlayacaktır: Ne zaman yararlı olur ? Nasıl yapılır ? Ne gibi sonuçlar beklenebilir ? Sorularınızın hepsine cevap bulamayabilirsiniz, çünkü pek çok şey sizin kişisel koşullarınıza bağlıdır. Lütfen prosedürle ilgili anlamadığınız bir şey olursa mutlaka doktorunuza danışın.

JİNEKOMASTİ DÜZELTME İÇİN EN UYGUN ADAYLAR
Jinekomastiyi düzeltme ameliyatı herhangi bir yaştaki sağlıklı ve duygusal olarak istikrarlı erkeklere uygulanabilir. Ameliyat için en uygun adaylar, vücudunun yeni kontürlerine göre şekillenecek sıkı ve esnek bir cildi olanlar kişilerdir.
Sorunlarını ilk önce, egzersiz ya da kilo kaybı ile düzeltmeye çalışmamış obez ya da aşırı kilolu erkekler için ameliyat önerilmez. Alkollü içecekler tüketen ve marihuana kullanan kişiler de ameliyat için uygun adaylar olarak düşünülmezler. Kullanılan bu maddeler anabolik steroidlerle birlikte jinekomastiye yol açabilirler.
Bu yüzden, bir seçenek olarak ameliyatı düşünmeden önce hastalara göğsün küçülüp küçülmeyeceğini görmek için bu maddelerin bırakılması tavsiye edilir.

TÜM AMELİYATLARDA BİR MİKTAR BELİRSİZLİK VE RİSK VARDIR
Erkeklerde göğüs-küçültme ameliyatı yetkin bir plastik cerrah tarafından yapıldığında çok fazla komplikasyon görülmez, görülenler de ufak tefek şeylerdir.
Ancak, her ameliyatta riskler vardır. Bunlar, enfeksiyon, cilt zedelenmesi, aşırı kanama, anesteziye ters tepki, ve aşırı sıvı kaybı ya da birikmesidir. Prosedür, belirgin yaralara, göğüs bölgesinde pigment değişimine ya da simetrik olmayan göğüs ya da göğüs uçlarına neden olabilir.

Eğer asimetri çok belirginse, fazla dokuyu almak için ikinci bir prosedür yapılabilir.
Göğüs küçültmenin geçici etkileri göğüste duyarlılığı kaybetmek ya da uyuşukluktur, bu durum bir yıla kadar uzayabilir.

jinekomasti_ameliyati-oncesi-sonrasi

AMELİYATINIZI PLANLAMA
Cerrahınızla ilk konsültasyon çok önemlidir. Cerrahınız sizin tıbbi geçmişinizin tamamına ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle önceki kayıtlarınızı kontrol edin ve bu bilgileri vermeye hazır olun.
İlk olarak, cerrahınız göğüslerinizi kontrol edecek, örneğin karaciğerin iyi çalışmaması, östrojen içeren ilaç kullanımı ya da anabolik steroidler gibi nedenler olup olmadığını, yani jinekomastinin nedenlerini anlamaya çalışacaktır.

Eğer şüphelenilen neden tıbbi bir sorunsa, uygun bir uzmana yönlendirileceksiniz.
Plastik cerrahınız, olağanüstü durumlarda, memogram ya da göğüs röntgeni isteyebilir. Bu isteklerin yerine getirilmesi, yalnızca göğüs kanseri riskinin bertaraf edilmesini sağlamayacak aynı zamanda göğüs oluşumunu da ortaya koyacaktır.
Cerrahınız göğüslerde ne kadar yağ ve beze dokusu olduğunu bilirse, ihtiyaçlarınıza en uygun olacak cerrahi yaklaşımı seçebilir.

AMELİYATINIZ İÇİN HAZIRLANMA
Cerrahınız, size ameliyata nasıl hazırlanacağınızla ilgili olarak yeme, içme, bazı vitamin ve ilaçları alma konusunda özel talimatlar verecektir.
Sigara içenler, ameliyattan en az bir iki hafta önce ve iyileşme dönemi boyunca sigara içmeyi bırakmak için plan yapmalıdır. Sigara, kan dolaşımını azaltır ve gerektiği gibi iyileşmeyi engeller. Bu nedenle, cerrahınızın tüm talimatlarına uymak yaşamsal önem arz etmektedir.

AMELİYATINIZ NEREDE YAPILACAK
Jinekomasti ameliyatı, genellikle hasta hastaneye yatmadan uygulanır, ancak olağanüstü vakalarda ya da diğer tıbbi koşulların endişeye yol açtığı durumlarda hastanede bir gece kalınması tavsiye edilebilir.
Ameliyat genellikle yaklaşık bir buçuk saat içinde tamamlanır. Ancak, daha kapsamı prosedürler daha çok zaman alabilir.

ANESTEZİ TİPİ
Büyümüş erkek göğüslerinin düzeltilmesi genel anestezi, ya da bazı vakalarda lokal anestezi artı sakinleştirici ilaçla gerçekleştirilebilir. Uyanık, ancak acıya karşı duyarsız ve rahatlamış olacaksınız.
Daha kapsamlı düzeltmeler genel anestezi ile gerçekleştirilebilir, böylece hasta bütün ameliyat boyunca uyuyacaktır. Cerrahınız, sizin için hangi seçeneğin tavsiye edildiğini ve neden bu seçeneğin tavsiye edildiğini size anlatacaktır.

AMELİYAT

Eğer fazla beze dokusu, göğüs büyümesinin temel nedeni ise, bu doku kesilip dışarıya çıkarılacaktır. Bu kesme işlemi, liposuction ile birlikte ya da yalnız başına gerçekleştirilebilir.

Tipik bir prosedürde, görünmeyen bir bölgeden (areola kenarından ya da kol altı bölgesinden) ensizyon yapılır. Ensizyon yöntemiyle çalışırken, cerrah areola etrafından ve göğsün yanlarından ve alt kısmından fazla deri ve yağı, fazla beze dokusunu alır. Önemli bir miktar deri ve dokunun alınmasını gerektiren büyük ameliyatlarda daha büyük ensizyonlar gerekebilir, bu da görünen yaralara neden olabilir. Fazla yağı almak için liposuction kullanılırsa, kanula genellikle var olan ensizyonlara sokulur.

Eğer jinekomastiniz çoğunlukla fazla yağ dokusundan oluşuyorsa, cerrahınız fazla yağı almak için büyük olasılıkla liposuction kullanacaktır. Yarım inçten daha az olan küçük bir ensizyon areolanın (göğüs ucunu çevreleyen koyu renkli bölge) kenarının etrafında yapılır.

Ya da, ensizyon kol altı bölgesinde yapılabilir. Kanula adı verilen ince bir tüp bir vakum pompasına iliştirilir, daha sonra ensizyona sokulur. Kuvvetli, kasıtlı darbeler ile cerrah kanulayı derinin altındaki katmanlar arasından geçirir, yağı parçalar ve dışarı çeker.

Hastalar, bu işlem sırasında bir titreme ya da sürtünme hissedebilirler, ama genel olarak hiç acı hissetmezler.

Çok miktarlarda yağ ve bez dokusunun çıkarıldığı olağanüstü durumlarda, deri yeni küçük göğsün kontürlerine uyum sağlamayabilir. Bu vakalarda, fazla deri, kalan deri yeni göğüs kontürüne uyum sağlayabilsin diye alınmak zorunda kalınabilir.

Bazen, fazla sıvıyı dışarı çekmek için ayrı bir ensizyona küçük bir dren bağlanabilir. Ensizyonlar genellikle pansumanla kapatılırlar. Göğüs, derinin sıkı bir şekilde yerine yerleşmesi için sarılabilir.

AMELİYATTAN SONRA

Ameliyatınızda ister bir bistüri ister liposuction yöntemi kullanılmış olsun, ameliyattan sonra birkaç gün boyunca rahatsızlık hissedeceksiniz. Fakat, bu rahatsızlık cerrahınız tarafından yazılan ilaçlarla kontrol edilebilir.

Her durumda, ameliyattan sonra sizi arabayla evinize götürecek ve gerekirse size bir iki gün yardım edecek birini bulmalısınız.

Bir süre boyunca şişlik ve morluklarınız olabilir — gerçekte, durumunuzda herhangi bir iyileşme olup olmadığını bile merak edebilirsiniz. Şişliği azaltmak için, bir ya da iki hafta boyunca her gün, daha sonra birkaç hafta boyunca da gece boyunca elastik bir basınçlı giysi giymeniz istenecektir.

Şişliklerin çoğu ilk birkaç hafta içerisinde dağılsa da, ameliyatın etkisinin tam olarak belli olması için üç ya da daha fazla beklemeniz gerekebilir.

Bu arada, normale dönmeye başlamak önemlidir. Ameliyattan hemen sonra aynı gün içinde yürümeye başlamak ve yeteri kadar iyi hissettiğinizde işinize başlamak için teşvik edileceksiniz – bu da ameliyattan bir ya da iki gün sonra olabilir.

Dikişler, ameliyatı takiben genellikle 1 ya da 2 hafta içinde alınacaktır.
Cerrahınız, bir ya da iki hafta boyunca cinsel ilişkiden ve üç hafta boyunca ağır egzersizlerden uzak durmanızı tavsiye edecektir. En az dört hafta boyunca, göğüs bölgenize darbe alma riski içeren iş ve sporlardan uzak durmanız söylenecektir.

Genel olarak, tüm normal faaliyetlerinizi yeniden yapabilmeniz yaklaşık bir ay alacaktır.

Meydana gelecek yaraları en az altı ay güneşten korumalısınız. Güneş ışığı deri pigmentasyonunu kalıcı olarak etkileyebilir, ve yaranın koyu bir renge dönüşmesine neden olabilir. Güneş ışığından kaçmanız mümkün değilse, koruyuculuk oranı yüksek bir güneş kremi kullanın.

YENİ GÖRÜNTÜNÜZ

Jinekomasti ameliyatı, görüntünüzü ve kendine olan güveninizi iyileştirebilir, ancak kavuşmak istediğiniz ideal kişi görüntüsüne kavuşamayabilirsiniz. Ameliyat olmaya karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düşünün ve bunları plastik cerrahınızla açık bir şekilde tartışın.

Ameliyatın sonuçları önemli ve kalıcıdır. Beklentileriniz gerçekçiyse, yeni görüntünüzden tatmin olma şansınız yüksektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.