starbilgi

Kolon kanseri nedenleri

3.486
Kolon kanseri nedenleri

Kolon kanseri riskini azaltabilirsiniz

Düzenli egzersiz kolon kanseri riskini düşürüyor.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Turan, düzenli egzersiz yapan bireylerde kolon kanseri gelişme riskinin azaldığını bildirdi.

Turan, kolon kanserinin herhangi bir yaşta görülebilmesine karşın, hastaların yüzde 90′ından fazlasının 40 yaş üstü bireyler olduğunu, bu yaştan sonra ise riskin her 10 yılda ikiye katlandığını söyledi.

Hastalığın önlenebilir olduğuna dikkati çeken Turan, halk arasında kolon kanseri adıyla bilinen “kolorektal” kanserin, kanser türleri arasında görülme sıklığı açısından üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

Turan, risk altındaki bireylerin herhangi bir şikayetleri olmasa bile mutlaka mevcut tarama yöntemlerinden yararlanması gerektiğini ifade etti.

“Fazla kilolar, kanser riskini artırmaktadır”
kolon_kanseri
Tarama testlerinin bireyin herhangi bir problemi, şikayeti yokken yapılması gerektiğini vurgulayan Turan, “Şikayetler başladığında ise belirti ve bulgulara göre hastalık araştırması yapılması gerekir. Çünkü hastalık belli bir döneme gelmiştir ve bunu tespit etmek için araştırmaların bir an önce yapılması gerekir” diye konuştu.

Prof. Dr. Turan, kolon kanserinden korunmada düzenli egzersizin önemli rol oynadığına dair bazı çalışmalar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Araştırmalar, düzenli egzersiz yapan bireylerde, kolon kanseri gelişme riskinin azaldığını göstermiştir. Haftada 5 gün 30-60 dakika arasında orta şiddette veya günlük 150 kalori harcanmasını sağlayan egzersizler yapılmalıdır. Fazla kilolar, kanser riskini artırmaktadır. Sigara kullanımı da diğer kanserler gibi kolon kanserini tetikliyor. Kolon kanserinin önlenmesinde beslenme alışkanlığı önemli rol oynamaktadır. Yüksek lifli, düşük yağ içerikli besinler tercih edilmeli.”

İşte size kendinizi kanserden sakınmak için 10 gündelik yaşam önerisi.

Sigara içmeyin ve de tütün ürünleri kullanmayın. Bu ürünleri kullanmak akciğer, yemek borusu, ağız, nefes borusu, mide ve pankreas kanserlerini tetiklemektedir. Eğer daha önce bırakma çalışmalarına başladıysanız pes etmeyin.

Düzenli olarak kanser için tetkiklerinizi yaptırın. Yapılan tetkiklerde kolon, meme, prostat, rahim ve derin kanseri teşhisleri hızla konulabilmekte. Hatta hiçbir belirtisi olmadığı halde taşıyıcıysanız saptayıp bir an önce tedaviye başlamak için harika bir fırsat.

Alkol tüketiminizi sınırlandırın. Bu, erkekler için günde en fazla 2, kadınlar içinse 1 kadeh içki anlamına gelmektedir. Alkol kullanan insanlarda oral kanser görülme olasılığı alkol kullanmayan insanlarda görülme olasılığından 6 kat fazladır. İsterseniz tüm hafta içebileceğiniz miktarı kotanızda biriktirin ve haftasonu tüketin!

Cildinizi güneşten koruyun. Güneşin ultraviyole ışınları cildinizin DNA’sında hasara neden oluyor ve genetik mutasyona uğratıp cilt kanseri olmanıza neden oluyor. Dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucunuzu kullanın – 30 faktör ve üzerinde olmasına özen gösterin.

Fiziksel olarak aktif olun. Yapılan araştırmalara göre egzersiz yapan insanların meme ve kolon kanserine yakalanma olasılıkları çok daha düşük. Egzersiz yapmak için süper atlet olmanıza gerek yok. Tempolu yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, dans etmek ya da kalp ritminizi etkileyecek herhangi bir egzersiz size fayda sağlayacaktır.

Boyunuzla kilonuzun dengeli olmasına özen gösterin. Vücut kütle endeksine mutlaka bakın. Bu oran tiroid, kolon, safra kesesi, böbrek, yemek borusu ve endometriyal kanserle doğrudan alakalıdır. Yapılan araştırmalar, 18 yaşınızdayken sahip olduğunuz kilonun en fazla 5-10 kilo üstüne çıkmanız gerektiğini söylüyor.

Menopoz döneminizde hormon takviyesi almaktan kaçının. Yapılan pek çok araştırma bu takviyelerin rahim kanserini tetiklediği yönünde. Eğer hormon takviyesi almanız gerekiyorsa bunu 5 yıldan daha az bir sürece yaymanız öneriliyor.

Doktorunuza danıştıktan sonra kanser riskini azaltıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Yapılan testlere göre bu riski azaltacak bazı ilaçlar mevcut. Örneğin, seçici östrojen alıcı modülatör olarak adlandırılan ilaçlar kadınların meme kanseri riskini ortadan kaldırıyor.

Kansere sebep olacak cisimlerden uzak durun. Radyasyon etkisinin ve bazı kimyasalların kansere neden olduğu bilinmektedir. Bu tür tetikleyiciler genellikle deri, tiroid, meme, mide ve akciğer kanserine neden olmaktadır.

Diyet yemekler yemeniz kanser riskini azaltacaktır. Sebze temelli yeme alışkanlıklarının başta kolon kanseri olmak üzere pek çok kansere maruz kalma riskini azalttığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.