starbilgi

Kontrast nedir?

5.488
Kontrast nedir?

Kontrast, kontrast renkler, kontrast ölçümü, tamamlayıcı kontrast, kontrast oranı.
Kontrast görüntüdeki en parlak bölüm ile en karanlık bölüm arasındaki farka denir. Eğer bir ekran 100cd/m2’lik bir parlak beyaz ölçümüne ve 1cd/m2’lik bir siyah ölçümüne sahipse kontrast 100:1 oranında kaydedilir. Siyah ve beyaz arasındaki kontrast aralığı genişledikçe, iki uç arasındaki gri tonlar ya da ara seviyeler daha rahat görülür. Aradaki değer ne kadar fazla olursa görüntünün canlılığı okadar iyi olur.

Kontrastı etkileyen öğeler ise, konunun aydınlatma oranı, objektifin özellikleri, duyarlı malzemelerin özellikleri, banyo edilme oranı, kullanılmakta olan agrandizörün özellikleri, kullanılan kontrast özelliği ve yüzey dokusudur.
kontrast renkler

Kontrast Oranı nedir?

Bir projektör tarafından ekrana yansıtılan veya ekranda görünen en karanlık ve parlak nokta arasındaki fark.

Kontrast oranı, bir görüntü kaynağının -ister LCD monitör, ister projektör, ister Plazma TV olsun- gösterebileceği en parlak beyazın, gösterebildiği en koyu siyaha oranıdır. Bu biraz basit bir açıklama gibi gelmiş olabilir ama kontrast oranı tam olarak budur.

Dikkat ederseniz, örneğin parlaklık değerinde olduğu gibi (300 candela/metrekare gibi) kontast oranı herhangi bir birime sahip değildir. Bunun nedeni de yukarıdaki tanımın içinde: yapılan şey, iki değeri oranlamaktan ibaret.
Kontrast Oranı nasıl ölçülür?

Kontrast ölçümünde iki metod kullanılır: 1.Tam açık / tam kapalı metodu, 2. ANSI metodu.

1.metodda, önce parlaklık tam açılarak bir beyaz fon gösterilerek ölçüm yapılır. Daha sonra parlaklık ayarı sonuna kadar kısılır ve siyah bir fon gösterilir. İki değer arasındaki fark kontrast oranını verir. Endüstride en yaygın kullanılan metod budur zira ölçülen kontrast oranı ikinci metoda göre daha yüksek çıkar.

2. metod ise ANSI tarafından geliştirilmiştir. Bu ölçümde ekranda satranç tahtası benzeri bir şekil gösterilir ve siyah karelerle beyaz karelerin ortalaması alınarak kontrast oranı bulunur.

Kontrast renkler nedir?

Sarı, Kırmızı, Mavi ana renkler.Turuncu, Yeşil, Mor ara renklerdir.

Tamamlayıcı kontrast renkler, renk çemberinde tam karşılıklı düşen renklere zıt renkler denir. Bunlar birbirleriyle karıştırılarak kullanıldıklarında birbirine değer olarak yaklaştıkları için tamamlayıcı kontrast denir.

Yeşil-Kırmızı, Mavi-Turuncu, Sarı-Mor gibi.

Zıt renkler (kontrast) veya (komplemanter) renkler olarakta adlandırılırlar, birbirlerini tamamlarlar, yanyana kullanıldıklarında ise birbirlerini değerlendirerek resme canlılık katarlar. Bunun doğada da örnekleri çoktur, mesela yeşil yaprakların arasında kırmızı güller, yeşil ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev, güneş batarken mavinin içinde turuncu güneş gibi.

Zıt renklerden birisi diğerine karıştırılırsa, karıştığı rengin parlaklığını kırar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.