starbilgi

Reflü nedir?

2.299
Reflü nedir?

Reflü nedir? Belirtileri nelerdir?

Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması nedeni ile oluşur. Reflü, asit ,safra ve pankreas sıvısı içeren mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini bu mide içeriğinden koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20’sinde reflü görülmektedir.

Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir.Mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvılarıda ( enzimleri) bulunur. Alkali özellikli olan safra ve pakreas sıvıları da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine (yangısına ) neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.

reflü-nedir-tedavisireflu-tedavileri

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen iki mekanizma vardır.

Reflü belirtileri nelerdir?
Hastaların en sık dile getirdiği şikayet mide yanmasıdır. Bunun yanı sıra göğüste yanma ve ekşime, ağıza gelen acı bir tat, ağız kokusu, özellikle yemeklerden sonra ve tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik, geğirme ve boğulma hissi, göğüste takılma ve sıkışma hissiyle birlikte kalbe baskı ve çarpıntı hissedilebilmektedir.

Derin nefes almada güçlük çekilebilmektedir. İleri aşamalarda ise kronik farenjit, kronik sinüzit, alerjik astım ve diş çürüklerine gidilen bir süreç yaşanabilmektedir.

Boğaz reflüsü belirtileri, ses kısıklığı, öksürük, nefes almada zorluk, boğaza yabancı bir cisim takılması hissi ve ağız kokusu boğaz reflüsü belirtileri arasındadır. Boğaz reflüsü mide asidinin yemek borusuna kaçması ile kendini göstermektedir. Tedavi edilmediği zaman sinüzit, astım, uyku apnesi ve gırtlak kanseri gibi ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Reflü bitkisel tedavisi için süt önerilmektedir. Mide de yanma şikayetleri başladığı zaman 2 yudum süt içilmesi ve her yanma hissedildiği zaman tekrarlanması, 15 gün içinde bu şikayetlerden kurtulacaktır. Süt oda sıcaklığında ya da soğuk olarak içilmeli, kesinlikle ısıtılmamalıdır. Süt içemeyenler ise havuç suyu içmelidir.

Reflü tanısı nasıl konulur?

1- Hastanın şikayetleri tanı konmasında en önemli kriterdir.

Bunlara ek olarak:

2- Özafagoskopi yapılır.

Endoskopi vücudun çeşitli organlarının içini çeşitli ışık kaynakları ile aydınlatarak direkt görme, inceleme yöntemlerine verilen isimdir.

Özellikle uzun süredir reflü şikayeti olan hastalarda reflünün yemek borusunun alt ucunda yol açtığı değişiklikleri gösterir. Değişime uğramış alanlardan biyopsi (parça) de alınabilir. Reflü hastalığında şikayeti şiddetli olup endoskopisi normal hasta olabileceği gibi; hiç bir şikayeti olmayan hastada ciddi endoskopik bulgular da saptanabilir.

3- 24 saat boyunca yemek borusuna kaçan asit miktarının ölçülmesi (intraözafajeal pH monitorizasyonu: Mide içeriğinin yemek borusuna olan kaçışının süresi ve şiddetinin gösterilmesidir).

4- Bazı vakalarda ileri incelemeler kullanılabilir (kontrastlı radyografik incelemeler, mide boşalım çalışmaları gibi).

Reflüsü olan kişi nelere dikkat etmelidir?

Öncelikle kişi reflünün uzun süreli bir hastalık olduğunu anlamalı ve mutlaka yaşam tarzında değişiklikler yapması gerektiğinin bilincine varmalıdır.

Obez hastalar mutlaka kilo vermeli.

Reflüyü arttırdığı bilinen yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı (çikolata, yağlı yiyecekler, salçalı – baharatlı yiyecekler, kahve vb…).

Sigara içilmemeli.

Geç saatte ve aşırı yemekten kaçınılmalı, yemekten sonra 2 – 3 saat boyunca yatılmamalı. Yatarken yatağın baş tarafı yükseltilmeli.

Gastroözafagial reflü tedavisi

Reflü tedavisinde ilk aşama ilaç tedavisidir. Yoğun ilaç tedavisi ile hastaların tamamına yakını iyileşir. Ancak ilaçla tedavi reflüye yol açan bozukluğu düzeltmez. Şikayetler bir süre sonra tekrarlar. Reflü uzun süreli bir hastalık olduğundan ilaç tedavisi hastaların tüm yaşamı boyunca gerekli olabilir. Bir yaşam boyunca sürecek tedavinin pahalı oluşu ve psikolojik etkileri, yaşam kalitesindeki bozukluğun devamı (yeme içme alışkanlıklarının kısıtlanması), yemek borusunun alt ucunda hasarın devam ettiğinin gösterilmesi, cerrahi olarak tedaviyi gerekli kılar. Cerrahi tedavi hastalığın nedenini de ortadan kaldırdığı için hastaların tamamına yakınında kalıcı çözüm sağlar.

Cerrahi endikasyonları

1) İlaç tedavisine rağmen şikayetlerin devam etmesi

2) Başarılı tedaviye rağmen yaşam kalitesindeki bozukluğun devamı

3) Reflünün yol açtığı sorunların saptanması

4) Geniş bir fıtığa bağlı olarak kanama (anemi), darlık ve yutma güçlüğünün oluşması

5) Atipik semptomlar olması (astım, öksürük, aspirasyon)

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

• Aljinik Asit İçeren İlaçlar; Aljenik ilaç tedavisiyle yemek borusu ilaç tarafından yüzeysel olarak sıvanır ve bu şekilde yukarı çıkan asidin sebep olduğu tahriş azaltılır.

• Proton Pompa İnhibitörü (PPI); Proton pompa baskılayıcı ilaçlar midenin asit salgılama düzeyini kontrol altına alır ve yukarı doğru çıkan mide asit miktarını azaltır. Eğer kapak yapısında mekanik bir bozukluk bulunuyorsa ilacın kullanım müddeti ve etkinliği hastalığın derecesine bağlı olarak değişir.

• Prokinetik İlaçlar; Bu ilaçlar yemek borusu hareketini düzenleyerek yukarı doğru çıkan sıvının yeniden aşağı doğru itilmesini kolaylaştırıcı etki sağlarlar. Ancak yan etkileri nedeniyle sadece tıbbi onay olması halinde kullanılması gereken ilaç türüdür.

• Stretta Yöntemi (Balonla Reflü Tedavisi) : Uygulama 30 dakika sürer ve hasta uyurken yapılır. Stretta ucunda 4 tane nikel iğneyle kaplı bir balondur. Hastanın yemek borusunun alt ucunda bu balon şişirilir ve belli pozisyonlarda 2 dakika kadar 5 watt radyo frekans dalgaları uygulanır. Bu şekilde yemek borusunun alt ucundaki kapakçıkta radyo frekans dalgalarının neden olduğu bir hasar meydana getirilir. Bu hasar ve yanık iyileşirken orayı reflü bakımından daha dayanıklı hale getirir. Yemek borusu alt ucundaki bu kapakçığın gevşeyerek reflüye yol açması önlenir.

• Laparoskopi; Laparoskopi karından yapılan ve karın kesilmeden 0.5 ve 1 cm’lik küçük noktalardan girilerek gerçekleştirilen bir uygulamadır. Hastaya özel bir düzenek oluşturularak yemek borusunun ileri doğru olan dalga hareketi ile besinler mide içine itilir ve geri kaçış engellenir.

• Endoskopik Reflü Tedavisi; Bu tedavi yeni ve ağızdan girilerek gerçekleştirilen ameliyatsız bir tedavi uygulamasıdır. Endoskopik olarak yapılan kontrolden sonra sorunlu bölgeye bu cihazla girilerek mide kapak mekanizmasındaki yapısal bozukluk onarılır.

• Esophyx Yöntemi; 2 cm’den büyük mide fıtığı olmayan kronik reflü hastalarında uygulanan bir yöntemdir. Ucunda kamera ve ışık kaynağı olan ince cihaz (Endoskop) aracılığıyla Esophyx direk görüş altında mideye kadar indirilir. Daha sonra aletin ucu yukarıya döndürülerek, reflüye neden olan kapak yetmezliğinin olduğu bölge görüntülenir. Gevşekliğin durumuna göre 12 ile 16 adet doku yaklaştırıcı dikişler tamamen otomatik hale getirilmiş Esophyx ile hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleştirilir.

• Robotik Teknoloji; Bu yöntem sahip olduğu teknolojik üstünlük sebebiyle çok küçük alanlarda hatasız işlem yapabilme, gerçek yüksek çözünürlük altında üç boyutlu ve oniki kata kadar büyütülmüş görüntüyle ameliyat yapma
olanağına sahip.

Bu uygulama ile reflü ameliyatı göbekten tek bir giriş noktasından yapılır. Bu yöntemin ameliyat sonrası ağrıyı ve de hareket kısıtlılığını azalttığı belirtiliyor.

reflu-tedavisi

Ameliyat

Laparoskopik yeni kapak oluşturulması:

1- Karın duvarından üç-dört delikle girilerek yapılır.

2- Yemek borusunun alt ucu göğüs boşluğuna kaymışsa aşağı doğru çekilerek karın içine alınır.

3- Mide cebi serbestleştirilerek yemek borusu etrafına sarılır (yeni kapak yapılır).

4- Diyafragmadaki genişlemiş olan açıklık kapatılır.

5- Ameliyat yaklaşık 30-40 dakika sürer. Hasta genellikle ameliyat akşamı beslenmeye başlar.

6- Hastanede kalış süresi 1-2 gündür.

7- Deneyimli ellerde ağrısız ve sorunsuz bir ameliyattır.

8- Bu yöntemle başarı şansı %95’tir.

Endoskopik reflü cerrahisi

Plicator adı verilen özel geliştirilmiş endoskopik cihazla ağızdan girilerek mide kapak mekanizması, cerrahi dikiş maddesi kullanılarak ve 1 ya da 2 dikiş konularak uygun vakalarda onarılabiliyor. Mide kapağındaki açıklık (fıtık büyüklüğü) 2 cm’yi aşmayan, ileri boyutta yemek borusu hasarı olmayan, Barrett ösofagus (yemek borusunda hücresel değişim) oluşmamış, 18 yaşından büyük ve gebe olmayan hastalarda uygulanabiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.