starbilgi

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

2.445
Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda yazılı belirtilerden bir veya birkaçına sahip kişiler, şeker hastalığı bakımından potansiyel risk grubuna dahil kişiler olup, hiç vakit geçirmeden, en yakın sağlık kuruluşuna başvurup, hastalığın teşhisi için gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar.

1- ) Çok sık idrara çıkma
2- ) Sıvı kaybı
3- ) Gözlerde bulanık görme
4- ) Aşırı halsizlik
5- ) Aşırı acıkma hissi
6- ) Mide bulantısı ve kusma
7- ) Dudaklarda kuruluk hissi
8- ) Adetten kesilme
9- ) İyileşmeyen veya geç iyileşen yaralar
10-) Nefes kokusunda değişiklik
11-) Aşırı ve doğal olmayan kilo kaybı

Kandaki şeker seviyesinin yükselmesi;

a- Şeker seviyesinin yükselmesi, çok sık idrara çıkmayı da bereberinde getirir. Pankreans tarafından salgılanan insülin hormonunun yeteri kadar üretilememesi sonucu, hücrelere yakıt olarak kullanmaları gereken glikozun götürülememesi sonucunu doğurur. Hücrelere ulaştırılamayan glukoz kan da birikir, kanda biriken glukoz dışarı atılmak üzere böbreklere gönderilirken, glikoz bereberinde suyuda getirir.Böylece kişi daha sık idrara çıkma gereksinimi duyar.

b- Sık idrara çıkma gereksinimi duyulduğunda,kaybedilen sıvının telafisi için çok su içme ihtiyacıda bereberinde gelecektir.

c- Kandaki şekerden yeteri kadar kullanamayan hücreler, yakıt olarak vücuttaki yağları kullanmaya başlarlar.Yakıt olarak yağların kullanılması ise vücudun olağandışı zayıflamasına yol açar.

Bu belirtilerin ortaya çıkması, pankreas beta hücrelerinin yok olması ve yıkım süresi ile yakın alakalıdır. Bu süre bazen çok uzun yani yıllarca sürebildiği gibi,bazende çok kısa olabilmektedir. Sürenin çok kısa olması durumunda, Vücut yakıt olarak, kendi yağ ve proteinlerini kullanmaya başlar. Yağların yakılması sonucu oluşan son ürünler keton cisimler olarak adlandırılan ve vücut için zararlı maddelerdir.

Bu maddeler birikerek ketoasidoz adı verilen bir oluşuma neden olurlar. Karın ağrısı,hızlı solunum ve aşırı bitkinlik ve halsizlik gibi tablolara yol açar. Bu gibi durumlarda acil olararak bir sağlık merkezine başvurulması gerekmektedir.

ŞEKER HASTALARINDA HANGİ HASTALIKLAR VEYA RAHATSIZLIKLAR GÖRÜLEBİLİR?

Şeker; kanda bulunduğundan ve kan da damar içinde dolaştığından damara zarar verir. Başta kalp, beyin, böbrek gibi hayati işlev gören organlarda olmak üzere, ayaklarda ve gözlerde tahribat ve sorun meydana getirir. Şeker(glukoz) miktarı çok arttığında idrarla şeker kaybı da fazla olur. Oluşan idrar miktarı artar.

Damarlarda hasar sonucu yeterli miktarda kan dokulara gidemezse kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, körlük, uzuvlarımızda gangren, görme bozukluğu riski artar. Ayrıca bu damarlardaki hasar sonucu damar tıkanıklığı, böbreklerdeki hasar sonucu da hipertansiyon meydana gelir.

Şeker(glukoz) kullanılamadığı için vücut, yağları ve proteinleri kullanmaya başlayacaktır. Bu yüzden hem kilo kaybı hem de vücutta asit fazlalığı ortaya çıkar, ve hasta, ölümle sonuçlanabilecek şeker komasına girebilir.

diyabet-belirtileri

ŞEKER HASTALIĞININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR? HEPİMİZ AYNI TİP ŞEKER HASTASI MI OLURUZ?
Genel olarak iki tip şeker hastalığı(diabet) vardır. Bu sınıflama nedenlerine ve başlangıç yaşına göre yapılır.

TİP 1 ŞEKER HASTALIĞI
Pankreasta insülin yapan beta hücreler hasarlanır ya da insülin yapımını engelleyecek hastalıklar ortaya çıkarsa tip 1 diabet ortaya çıkar. Başlaması çok zaman almaz. Genellikle birkaç gün ya da birkaç hafta içinde ortaya çıkar.

Gençlerde ve çocuklarda görülen şeker hastalığı tip 1 diyabettir. İlerleyen yaş ile birlikte yetişkinlerde etkileri görülmeye başlanan tip 2 diyabet hastalığıdır. Her iki hastalığında belirtilerinin birbirine benzer noktaları bulunmaktadır ancak şeker hastalığı insülin dengesizliğinden meydana gelen bir hastalıktır ve her insanın vücudu bu duruma farklı tepkiler verir. Şeker hastalığı belirtilerinden kabul edilen; ağız kuruması, sürekli susama, çok sık tuvalete gitme, şekerli ya da nişastalı yiyeceklere karşı koyamama, aşırı iştah ya da açlık anında çabuk sinirlenme gibi sorunların hiçbirinin görülmediği şeker hastaları da vardır.

Önemli üç tane bulgusu mevcuttur:

-Kandaki şeker(glukoz) miktarı artar,
-Karaciğerde enerji ve kolesterol yapımı için yağ kullanımı artar,
-Vücut proteinleri azalır
Özetle başlama yaşı 20′den küçüktür. İnsülin üretilemez veya az üretilir. Hasta zayıflar.

TİP 2 ŞEKER HASTALIĞI
Bu tip şeker hastalığında sorun, insülinin eksikliğinden ziyade insülinin etki gösterememesidir. İnsülinin bağlanma yerinde sorun vardır ya da bağlanma yeri sayısı azdır. Tip 1′e oranla çok daha fazla görülen bu hastalık yetişkinlerde görülür. Başlama yaşı genelde 40′tan büyüktür. Bu nedenle erişkin tipi diabet de denir. Hastaların çoğu şişmandır.

Ayrıca bazı hamileliklerde hormon salgısına bağlı olarak hamilelik (gestasyonel) diabeti ortaya çıkabilir. Hamilelik sona erince kan şekeri normal düzeyine iner, ama sonraki 10-20 yıl içinde tip 2 diabet oluşabilir.

KİMLERDE ŞEKER HASTALIĞI GÖRÜLME İHTİMALİ DAHA FAZLADIR?
Şeker hastalarının çoğunda erişkin tipi diabet (tip 2 diabet) görülür. Bu nedenle şeker hastalığı derken genellikle bunu kastediyoruz. Bu hastalığa yakalanmada risk oluşturan faktörler şunlardır:

-Ailesinde şeker hastası olanlar,
-Fazla kilolu insanlar (bunu beden kütle indeksi-BKİ- ile anlayabiliriz. (BKİ’si 25 in üzerinde olanlar risk altındadır),
-Hızlı yemek yiyenler, çabuk acıkanlar,
-Yüksek tansiyonu olanlar,
-Kandaki yağ miktarı fazla olanlar,
-Hareketsiz bir yaşam tarzı sürenler,
-Yaş ilerledikçe hastalık riski artar.
Bütün bu faktörlerle birlikte yağları vücudun bel bölgesinde toplananlar (şişman olmasalar bile) bel çevresi erkekte 102 cm.’i kadında 88 cm.’i geçenler risk altındadır. Buna yakın değerlerde olanlar ise dikkat etmelidir.

ŞEKER HASTALIĞI TANISI NASIL KONULUR?
Tanı için idrar ve kanda çeşitli kimyasal testler yapılır.

İdrarda şeker bulunması: Sağlıklı bir kişide idrarla şeker kaybı farkedilemeyecek düzeyde iken şeker hastalarında bu miktar fazladır ve hastalığın şiddetine göre değişir.

Açlık kan şekeri düzeyi: Bu düzey normalde 126 mg/dl nin altında olmalıdır.Bunun üzerindeki değerler şeker hastalığında tanı konulması için önemlidir. Bununla birlikte günün herhangi bir zamanında yapılan şeker ölçümü 200 mg/dl nin üzerinde ise kişi şeker hastasıdır.

seker-hastaligi

Glukoz tolerans testi (GTT): Bu test şeker hastalığı teşhisi konmasında çok önemlidir. Kişi aç iken vücut ağırlığının kg’ı başına 1 gr şeker(glukoz) verilir. Şeker hastası olmayan bir kişi için sonraki 2 saat içinde ortalama 90 mg/dl’den 120-140 mg/dl’ye kadar çıkar ve normalin altına döner. Fakat şeker hastası olan birinde zaten açlık kan şekeri 110 mg/dl nin üzerinde olduğundan bu test uygulandığında çok daha fazla artış gösterir, ve ancak 4-6 saat sonra düşer, ama ilk düzeyinin altına inmez.

Soluğun aseton kokması: Şeker hastalarının soluk verme sırasında nefesleri aseton şeklinde kokar. Çünkü aseton nefes verirken buharlaşır.

ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİ
Tedavideki temel amaç kan şeker düzeyini normal sınırlar içinde tutmaktır. Bunu sağlamak için hastaya ilk önce perhiz verilir. Kişinin dengeli ve yeterli beslenmesi için perhiz doktor kontrolünde kişinin yaşına kilosuna cinsine göre belirlenmelidir.

Şeker hastalarına toz şeker, kesme şeker, bal gibi çabuk sindirilen besinler yasaklanmıştır. Bunun yerine hastalar için en uygun besinler olan taze sebzeler ve tahıllar önerilir. Örneğin beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edilmelidir. Böylece vücut doğru beslenme sayesinde insülini daha iyi kullanır.

Protein ve yağ düzeyi de minimuma indirilmelidir. Çünkü protein karaciğerde şekere (glukoza) dönüştürülür. Yağ da çok önemli bir enerji kaynağıdır ve kilo sorununa yol açar. Bu nedenle hayvansal yağ ve margarinden uzak durmak gerekir. En uygun olan yağ bitkisel yağlardır.

Bir diğer tedavi metodu ise spor yapmaktır. Egzersiz yapmak kaslardaki şekeri yakmamızı sağlar. Hem de kilo problemini engellemeye yardımcı olur. Ancak spor yaparken bilerek yapmak çok önemlidir. Yoksa fayda yerine zararı olabilir.

En önemli tedavi şekli ise insülin tedavisidir. Vücuda verilen insülin kan şekerini ayarlar ve dengede kalmasını sağlar. Bu tedavi doktor kontrolünde hastalığın şiddetine göre gereken dozlarda uygulanmalıdır.

Bilim adamları şeker hastalığı üzerindeki çalışmalarını son 10 yıl içerisinde oldukça hızlandırmış olmasına rağmen hastalığa kesin tedavi sağlayacak bir ilaç geliştirmeyi başaramamıştır. Genetik faktörlerin haricinde pankreasın insülin üretiminin bozulmasına neden olan temel sorun hala saptanamamıştır. Bu nedenle şeker hastalarının tamamen iyileşmesini sağlayan tek tedavi, pankreas naklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.