starbilgi

Sığ suya atlamak sandığınızdan daha tehlikeli

8.275
Sığ suya atlamak sandığınızdan daha tehlikeli

Sığ suya balıklama atlamayın, hayatınızı riske atmayın!

Her yıl ülkemizde 16-25 yaş arası 500 genç sığ suya balıklama atlama sonucu omurga kırığı yaşamakta ve bunların yüzde 30’u omurilik felci ile sonuçlanmaktadır. Buna dur demek için yola çıkan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Türkiye çapında bir kampanyanın startını veriyor.

Derinliği 2 metrenin altında olan ve derinliği bilinmeyen SIĞ SULARA BALIKLAMA ATLAMA sonucu 28 ili deniz kenarında olan, yüzlerce gölü, barajı ve binlerce belki onbinlerce havuz olan ülkemizde her yıl binin üzerinde insan omurilik zedelenmesi yaşamakta. Bunların da büyük çoğunluğu da omurilik felci ile ya da ölümle sonuçlanmaktadır.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ortak bir projeye imza atarak ilk etapta Samsun olmak üzere ülkemizin tamamında sığ suya sahip deniz kenarlarında UYARI LEVHALARI ve EĞİTİM ÇALIŞMALARI gerçekleştirmek için kolları sıvıyor.

Omurilik Felcinin henüz tedavisi bulunmamakla birlikte omurilik felçlilerinin hayatı boyunca tekerlekli sandalye kullanma zorunluluğu mevcuttur. Ayrıca yapılan araştırmalar bir omurilik felçlisinin topluma ekonomik maliyetinin 4 Milyon $ olduğunu göstermektedir. Bu verilerden yola çıkan TOFD ve ROMATEM kampanyayı hızla tüm Türkiye’ye yaymayı amaçlamakta.

UYARI LEVHALARI KAZA ORANINI AZALTIYOR

Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da sığ su alanlarına konulan uyarı levhaları ile balıklama atlama sonucu oluşan omurilik zedelenmelerinin yüzde 70 oranında azaldığı görülmüştür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.