starbilgi

Su hayattır – Su içmenin faydaları

2.315
Su hayattır – Su içmenin faydaları

Su içmenin faydaları, limon suyu içmenin yararları, su içmek zayıflatır mı? suyun cildimize yararı, limonlu su içmek zayıflatır mı? Niçin düzenli su içmeliyiz?

Su içmek için susamayı beklemeyin!
Uzmanlar, terleme sonucu aşırı sıvı kaybeden vücudun sıvı dengesini sağlamak için çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

Limonlu su içmek zayıflatır mı?

“Limonlu su zayıflatır” sözü bir hurafedir. Limonlu olmasının zayıflamaya özel bir etkisi yoktur. Bulantıyı kesmeye yardımcı olabilir. Limon, detoks etkisini arttırmaya da bir parça yardımcıdır denilebilir. Sabah aç karnına limonlu su ise pek çok hassas mide iç çeperine sahip bireyde riskli bile olabilmektedir.

Hava sıcaklığındaki artışlar sağlığı olumsuz etkiliyor. Ortam ısısının artması vücut ısısının da artmasına da neden oluyor. Buna karşı vücudun en önemli savunması, terleme ile sıvı kaybedilmesi şeklinde oluyor. Ter ciltten buharlaşırken ısı da kaybedildiğinden, vücut ısısı da düşüyor. Nem oranının arttığı durumlarda terleme azalıyor ve ortam ısısı daha da fazla hissediliyor. Prof. Dr. Ethem Kumbay, yazın susamadan bol su içilmesini tavsiye ederek, “Aşırı terleme ile sıvı kaybı olduğundan, başta su olmak üzere taze sıkılmış meyve suları, ılık çay, bitki çayları gibi bol miktarda sıvı alınmalı.” dedi.

Acıbadem Bursa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ethem Kumbay, yüksek sıcaklıkların ve yüksek nem oranının sağlıklı insanları bile zorladığını belirterek şu tavsiyelerde bulundu: “Gün içinde sıcaklığın en fazla olduğu 10.00- 16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerekiyor. Terlemeyi önleyen giysiler yerine; açık renkli, rahat, bol, ince giysilerin tercih edilmesi ve mutlaka şapka giyilmesine dikkat edilmeli. Aşırı terleme ile sıvı kaybı olduğundan, başta su olmak üzere taze sıkılmış meyve suları, ılık çay, bitki çayları gibi bol miktarda sıvı alınmalıdır. Hava sıcaklığı, fiziksel aktivite ve kayıp sıvı miktarına göre; günde en az 3 litre sıvı alınmalı. Yaz aylarında susama olmaksızın sıvı tüketilmesi çok önemlidir. Soğuk ve buzlu içecekler mide kramplarına neden olabileceği için fazla tercih edilmemeli. Ayrıca kafein, alkol ve aşırı şeker içeren içecekler daha fazla sıvı kaybına neden olduğundan yaz aylarında fazla içilmemeli.”

Beslenme düzeninin önemine dikkat çeken Kumbay, şöyle devam ediyor: “Genellikle sık ve az beslenme öneriyoruz. Kahvaltıda az yağlı peynir, zeytin, taze sebze ve meyve bulunmalı. İçecek olarak süt, meyve suyu, ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmeli. Yağlı gıdalar ve yağda kızartılmış besinlerden kaçınılmalı. Daha çok haşlama, ızgara, kendi suyunda veya buharda pişirilen gıdalar tercih edilmeli. Terleme ile kaybedilen sıvı ve minerallerin alınması ve vücut direncinin artırmak amacıyla günde 5-6 öğün meyve tüketilmeli. Şeker hastalığı olanlar özellikle tatlı olan meyveler olmak üzere daha sınırlı tüketmeli. Yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyecekler sindirim rahatsızlıklarına ve gıda zehirlenmelerine yol açabileceğinden bunların tüketiminden kaçınılmalı.”

Hipertansiyon hastalarının yaz aylarında doktorlarına danışarak ilaç dozlarını yeniden düzenlemesini isteyen Dr. Kumbay, şu uyarılarda bulunuyor: “Aşırı terleme ve elektrolit kaybı özellikle “koroner arter hastalığı” bulunanlarda kalp aritmilerinin (kalpte ritim bozukluğu) ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca sıvı kaybı kan akışkanlığını azaltır. Bu durum hem kalp beslenmesini bozararak göğüs ağrılarının tekrar başlamasını, hem de kalp damarlarının tıkanmasını yani kalp krizi riskini artırır. Bu nedenle koroner arter hastaları yaz aylarında yeterli sıvı ve elektrolit almalarına aşırı özen göstermelidir. Kalp kapak hastaları ve kalp yetersizliği nedeniyle idrar atıcı ” diüretik ” ilaç kullanan hastalarda yaz aylarında sıvı kaybı daha fazla olabilir. Aşırı sıvı kaybı olan bu hastalarda aşırı yorgunluk, bitkinlik ve düzensiz kalp atışları ortaya çıkar.”

Su içmek zayıflatır mı? Suyun cildimize faydaları

Bol su içmek özellikle diyet yapanların ve kilo vermek isteyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerden bir tanesi. Ancak su içmek sadece beslenmeyle ilgili konularda değil aynı zamanda cilt güzelliği için de vazgeçilmez konular arasında. Su içmenin cilde faydaları bu anlamda sayılamayacak kadar çok ve güzelliğine önem veren her kadının dikkat etmesi gerekenler arasında.

Cildimiz bütün vücudumuzu kaplıyor ve gün boyunca karşılaştığımız her şey aslında cildimiz üzerinde bir iz bırakıyor diyebiliriz. Her türlü dış koşula karşı vücudumuzun geri kalanını koruyan cildiminizin elbette zaman içerisinde yıpranmaya uğraması ve eski estetiğini, sağlığını yitirmesi gayet normal. Güzel görünen bir cildin ilk koşulu da kozmetik malzemelerinden önce sağlıklı bir cilde sahip olmak olduğu için cildinizin görünümüyle ilgili şikayetleriniz varsa öncelikle onu daha sağlıklı hale getirmek için bol bol su içmeye çalışın.

Günlük yaklaşık olarak 2 litrelik bir su tüketimi uzmanlar tarafından cildin sağlığını ve güzelliğini koruması için şiddetle öneriliyor. Zira sağlıksız olarak görünen ciltlerin pek çoğunun esas sorunu muhafaza etmeleri gereken nemi kaybetmeleri ve bu nedenle kuruluk sorunlarıyla karşılaşmalarıdır. Vücudumuzun büyük bir kısmını su oluşturduğuna göre onu böyle bir kaynaktan mahrum etmek büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Niçin düzenli su içmeliyiz?

-Vücudumuzun %60- 70’ i sudan oluşur. Susuz bir hayat düşünülemez.

-Vücuttaki tüm sağlığımızı ilgilendiren kimyasal olaylar; yeterince su varlığında gerçekleşebilir. Diğer bir deyişle metabolizmanın çalışması için su vazgeçilmezdir.

-Sindirim ağızda başlar ve tükürük bunu başarmak için suya ihtiyaç duyar

-Vücut ısısı suyla dengelenir suyun oluşturduğu terle toksik maddeler uzaklaştırılır, ısı dengelenir.

-Gün içinde yediğimiz sağlıklı besinlerin vitamin, mineral, protein vb besin ögeleri kanda bulunur. Kanın bu besin ögelerini taşıma kapasitesi, ne kadar su içerdiğiyle ilişkilidir.

-Gerçek anlamda detoks çoğu kez özel bir diyet gerektirmez. Toksik maddeleri 7/24 vücuttan atan özel bir sistem mevcuttur. İdrarın rengi koyulaşması ve kokusunun ağırlaşması toksik maddelerden etkilendiğine işaret olarak görülebilir. Böbrekleri rahatlatmak ve mutlak detoks için idrara yeterli su ulaşmalıdır.

-Günlük olarak sadece idrar, ter, deri solunumu ve nefesle kaybedilen suyu yerine koymak için bile 1,5 litre suya ihtiyaç vardır.

-2,5 lt suyu boşaltmak süzmek için böbrekler hergün ekstradan 15 kcal harcar. Bu da 45 dk tempolu yürüyüşe karşılık gelir.

-Karaciğer ya detoks yapar ve yağların yakımı ile yeterince uğraşamaz; ya da yeterince yağ yakar çünkü detoksu zaten böbrekler yapıyordur.

-Vücuttan %5 su kaybı bile zihinsel bulanıklığa yol açar. Çok önemsediğiniz işinize konsantre olabilmenizi olumsuz etkiler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.