starbilgi

Tetanoz aşısı

6.805
Tetanoz aşısı

Tetanoz nedir?
Tetanoz (Kazıklı Humma), Clostridium Tetani denilen sporlu bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır. Toprakta, nemli ortamda, gübre içerisinde oksijensiz ortamda yaşayabilen ısıya dayanıklı bir mikrop olan tetanoz mikrobu, salgıladığı toksin ile omuriliğe ve sinir sistemine zarar verir.

Tetanoz mikrobu spor adı verilen forma gelmesiyle kendini dış ortamda canlı tutabilecek özelliğe sahip olur ve yıllarca toprakta canlı kalabilir. Bakterinin oluşturduğu sporlar ısıya ve kimyasal ajanlara karşı oldukça dayanıklıdır ve öldürmesi çok zordur.

Tetanoz Bulaşıcımıdır?
Tetanoz hastalığı insandan insana bulaşmaz.

Tetanoz Nasıl Bulaşır?
Tetanoz mikrobun toprak, toz, hayvan dışkılarıyla bulaşmış yaralanmalar sonrası bulaşır ve oluşturduğu zehiriyle sinir sistemine geçer, kas felçlerine yol açarak ölümcül sonuçlara neden olur. Hastalık bulaştıktan sonra tedavisi zordur ve ölüm oranı yüksektir.
Ameliyat yaraları, damardan ilaç kullanımı, yaralanmalar, sıyrıklar, açık yaranın etraftan bulaşması, deri yaraları, hayvan ısırıkları, diş enfeksiyonları, piercing ve dövme gibi durumlar bakterinin vücuda girmesine neden olur.
Her çeşit kirli yaralanma durumunda önce temiz sabunlu suyla ardından da oksijenli suyla yıkanmalı. Sonra alkol ve tentürdiyot gibi bir dezenfektanla temizlik yapılmalıdır.
Tetanoz Ne Zaman Belli Olur?
Vücuda giren mikrobu belirti göstermesi için geçen kuluçka süresi 2-14 gündür.

Tetanoz Nasıl Anlaşılır – Tetanoz Belirtileri Ne Zaman Başlar?
Kuluçka döneminden sonra toksininin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisiyle belirtiler ortaya çıkar. Çenede, boyunda, omuzlarda ve sırtta kasılmalar oluşur. Daha sonra karın, kol ve bacaklara yayılır. Tetanozun en çok görülen şeklinde ilk belirti çene kitlenmesidir. Çene ve ağızdaki spazmlara bağlı yutma güçlüğü oluşur. Ayrıca ateş, terleme, kan basıncı artışı ve kalp hızında artış görülür.

tetanoz-asisi-suresi

Tetanoz Öldürür mü?
Salgıladığı zehirle tüm vücutta felç ve kasılmalara yol açar. Hastanın bilinci kaybolmaz ama solunum sistemi felci gelişirse solunumu bozulur ve solunum yetmezliğinden hayatını kaybeder.
Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Tetanoz aşısı toksoid denilen inaktive toksindir. Difteri – tetanoz – boğmaca (DBT) aşısı, difteri ve tetanozun zararsız hale getirilmiş toksinlerini ve ölü boğmaca mikrobunu içerir. Tam etki sağlaması açısından DBT aşısının çocukluk döneminde 5 defa uyuglanması gerekir. İlk 3 doz 2, 3 ve 4. aylarda, 4. doz 16-24 ay arasında, 5. doz ise ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı
Anne adayına hamileliğinin 20. haftasından itibaren 2 doz tetanoz aşısı yapılır. 15-49 yaş arasındaki kadınların 5 doz tamamlayacak şekilde tetanoz aşısı olması gerekir. Yeni doğan bebeklerde tetanoz sebebiyle ölüm oranı oldukça fazladır. Yeni doğan bebekte emme güçlüğü en çok görülen belirtidir. Yenidoğan tetanozuna yakalanan bebekler doğumdan sonraki 3-28 gün arasında emmeyi bırakır ve kaslarındaki kasılmalar nedeniyle vücutları kaskatı kesilir.
Yenidoğan tetanozu, aşı olmamış annelerden ve temiz olmayan şartlarda doğan bebeklerin göbek kordonunun steril olmayan aletlerle kesilmesinden dolayı oluşur. Gebelik sırasında aşılanma bebeğin koruyucu miktarda tetanoz antitoksiniyle doğmasını sağlar.
Hamilelikte yapılmaması gereken aşılar canlı virüs aşılarıdır. Canlı virüs aşıları yapılması durumunda 4 hafta gebe kalınmaması gereklidir.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?
Hastalığın geçirilmesi bağışıklık sağlamaz. Tetanoza karşı bağışık hale gelmek için en az 3 doz aşının uygulanması gerekir. Aşıdan sonra 10 yıl geçmişse risk vardır. Tetanoz aşısı canlı aşı olmadığı için sağladığı bağışıklık zaman içerisinde azalır. Çocukken ya da erişkin yaşta aşı serisi tam olarak uygulanmışsa ve her 10 yılda bir uygulanıyorsa etkinliği %100′dür.

Çocuk doğduğu zaman tetanosa bağışıklığı yoktur. Çocuklarda görülen tetanos olaylarının oranı yüksektir. Bu nedene küçüklerin aşılanması zorunludur. Aşılama tetanos anatoksinini (zayıflatılmış toksin) şırınga etmekle yapılır.

Aşıya difteri anatoksini karıştırmakta hiç bir sakınca yoktur. Hatta iki aşıyı birlikte yapmak daha uygundur. Çocuk 17-18 aylar arasındayken ilk aşı, bundan 15-20 gün sonra ikinci, ikinciden 6-12 ay sonra üçüncü aşı yapılır. 5-6 yaşlarında bir rapel aşısı yapılması uygundur. Tetanos aşısının verdiği bağışıklık 4-5 yıl sürer. Vücuda sürekli bağışıklık sağlamak için, ilk aşılamadan bir iki yıl sonra rapel aşısı yapmak yerinde olur.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri
Tetanoz aşısı sonrası bölgesel ağrı, şişlik, kızarıklık, lenf bezi büyümesi ve ateş oluşabilir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi etkiler 4. ve 5. dozlardan sonra daha fazla görülür. Bazı çocuklarda, aşının uygulandığı kol veya bacak tamamen şişebilir ve birkaç gün sonra kendiliğinden düzelir.

Tedavisi Nasıl Olur?
Tetanoz teşhisi konulduktan sonra hastalığı evde veya ayaküstü işlemlerle tedavi edemezsiniz . Yoğun bakımda ve belirtilere göre tedavi uygulanır.
Yaralanmanın paslı bir materyalle olmasının tetanozu arttırıcı herhangi bir etkisi yoktur, tetanoz tüm açık yaralanmalarda bulaşabilecek bir hastalıktır .

Tetanozdan nasıl korunulur?
Devlet ilkokul çağlarından itibaren 18 yaşına kadarlık bir sürede tetanoz aşısını okullarda yaptırır ve bu dönemlerde hastalığa yakalanma riski düşüktür fakat bu yaşlardan sonra tetanoz aşısı yaptırılmaz gibi bir düşünce genel olarak vardır . Bu tamamen yanlıştır ve eğer tetanozdan kısa sürede kurtulmak veya bu hastalığa hiç yakalanmamak istiyorsanız tetanoz aşınızı lütfen olunuz .Eğer 30 -40 yaşındaki bir kişi tetanoz riskiyle karşılaştıysa 1 ay peşpeşe yaptıracağı 2 aşıyla kendini 10 yıl koruyabilir.

Eğer tetanoz gibi bir durumla karşı karşıyaysanız lütfen sağlık kuruluşlarındaki profesyonel kişilerden bilgi alınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.