starbilgi

Unutkanlığın nedenleri ve tedavisi

3.553
Unutkanlığın nedenleri ve tedavisi

Unutkanlığın tedavisi

Teknolojinin iyice gelişmesiyle birlikte insanlar hafızaların daha az kullanmaya başladı. Randevularını aklında tutmak yerine, cep telefonuna kaydediyorlar. Telefon numaraları artık akıllarda tutulmuyor ve cep telefonlarına kaydediliyor. Hafızanın pek fazla kullanılmaması da hafıza zayıflığına ve akabinde de unutkanlıklara yol açabiliyor.

Tabii ki sadece bu tür gelişmeler unutkanlığa sebep olmaz. Beslenme de bu konuda çok önemlidir. Örneğin B12 vitaminin eksikliğinde de bu konuda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Uzmanlar akılda tutulabilecek basit şeylerin unutulur hale gelinmesi durumunda, ilgili bir nöroloji uzmanına yani nörologa başvurulmasını tavsiye ediyor.

Unutkanlık hastalığı genelde 60 yaş ve üzeri kişilerde görülüyor. Bu kişilerde görülen unutkanlık bunama şeklinde olup, kesin bir tedavisi yapılamıyor. Fakat daha genç yaşlarda görülen unutkanlıklar tedavi edilebiliyor.

Uzmanlar unutkanlığa neden olabilecek bazı durumlar olduğunu söylüyor. Ağır diyet yapmanın hafızayı zayıflatan şeylerin başında geldiğine dikkat çeken uzmanlar; sağlıklı beslenmeyi, spor yapmayı, kitap okumayı, bulmaca çözmeyi hafızayı güçlendirebilecek aktiviteler olduğunu söylüyor ve öneriyor.

Unutkanlığa sebep olan bir diğer neden de ilaç kullanmak. Psikolojik sorunları olan, depresyonda olan kişilerin kullandıkları antidepresan ilaçlar da ufak tefek unutkanlıklara yol açabiliyor.

Çok çabuk mu unutuyorsunuz? Unutkanlığınız mı başladı? Havucun taze sıkılmış suyunu kür olarak uyguladığınızda, unutkanlığınızın ortadan kalktığını aynı zamanda algılama gücünüzdeki artışı gözlemleyebilirsiniz.

unutkanlik-tedavi

Havuç kürü unutkanlığın yanında;
-Erken bunama (demans)
-Alzheimer
-Kalp krizi
-Deri ve akciğer kanseri
-Kronik baş ağrısına karşı da önleyicidir. Unutulmamalıdır ki, sonradan kazanılmış hiçbir hastalık çaresiz değildir. Sonradan kazanılmış olan hastalıkların hemen hemen tamamı önlenebilir. Önlemek ve korunmak insanın kendi elindedir.

Tavşanlar çok hızlı çoğalan hayvanlardır. Bu hayvanların çok hızlı çoğalmalarının arkasındaki etken kendisiyle özdeşleşen bitkidir ve bu da havuçtur. Havuç aynı zamanda cinsel gücü artıran bir sebzedir. Tavşanın havucu severek tükettiğini hemen herkes bilir. Ancak, havucun cinsel arzuyu tetikleyen özelliğinin olabileceğini düşünmek kimsenin aklına gelmezdi.
Son birkaç yıldan bu yana yapılan araştırmalar havucun hem düşünme gücünü artırdığını hem de iktidarsızlığa karşı önleyici güç olduğunu ortaya koymaya başlamıştır. Havuç, cinsel dürtüyü de artırma özelliğine sahiptir.

Havuç kürünü aşağıdaki şekilde uygularsanız, cinsel gücünüzdeki artışı kısa zamanda fark edersiniz. Aynı zamanda unutkanlığa karşı muhteşem bir silah oluşturmaktadır. Unutkanlık şikâyetiniz var ise, taze sıkılmış havuç suyu kürü bu anlamda çok iyi bir yardımcıdır.
Havucun içerdiği falcarinol etkin maddesinin iki önemli etkisi vardır. Tıp dili ile söylemek gerekirse, falcarinol maddesi anti-neoplastik özelliği olan etkin bir maddedir. Bu bakımdan havuç kansere karşı önleyicidir. İkincisi ise bu etkin maddenin antitümör etki göstermesidir.
Yemeklerinizde veya salatanızda tercihli olarak kullanacağınız havuç bir beslenme şeklidir. Eğer onun tedavi veya önleyici gücünden faydalanmak istiyorsanız, mutlaka kürünü uygulamanız gerekir. Havuç, özellikle deri ve akciğer kanserine karşı mükemmel bir önleyicidir. Prostat, pankreas veya meme kanserine karşı bu önleyici gücü yok denecek azdır. Bir bitkinin kansere karşı önleyici gücünden bahsediliyor ise, mutlaka hangi kanser türüne karşı etkili olduğu sorulmalı ve öğrenilmelidir.
Havucun en çok neye yaradığını kime sorarsanız sorun, hemen gözlere iyi geldiği cevabını alırsınız. Yalız göze iyi geleilmesi içi içerdiği A vitaminini vucudumuza kazandırmamız gerekir.

İçerdiği A vitaminini büyük bir oranda vücudumuza kazandırmak istiyorsak, bu taktirde bir bardak havuç suyunun içerisine iki-üç damla sıvı yağ damlatmamız gerekir. Damlatılan bu sıvı yağ havucun içerdiği A vitamininin çok daha büyük oranda vücudumuz tarafından emilmesini sağlayacaktır. Avrupa’nın bazı şehirlerinde taze meyve suyu satan dükkânlarda havuç suyu sipariş ettiğiniz zaman, “birkaç damla sıvı yağ damlatalım mı?”diye sorarlar

unutkanlik-bitkisel-cozum

Unutkanlık Çeşitleri ve Giderilmesi için Egsersizler

Hemen herkes çoğu zaman bir şeyler unutur. Bir ismi hatırlamakta zorluk çeker. Unutkan olduğunuzu bilirsiniz! Hatta arkadaşlarla ”bunadım” diye espri yaparsınız

İsim, telefon ya da gözlüğünüzü nereye koyduğunuz gibi sıradan unutkanlıklar sizin sosyal ve gündelik yaşantınızı pek etkilemez, üretkenliğinizin önüne geçmez. Oysa pek önemsemediğiniz bu hafif unutkanlıklar ileride Alzheimer ya da demans bozukluklarını karşınıza çıkarabilir. Zaman zaman içine düştüğünüz bellek boşlukları sürekli ve artarak ilerleyen bir duruma geldiyse endişelenmelisiniz. Bunama yani demans Alzheimer de dahil pek çok bozukluğun bir sonucudur.

Ağır hafıza kaybı, kişilik değişikliği, insanları , mekanı ve zamanı karıştırma bunamanın belirtileri arasında sayılabilir. Alzheimer hastalığı 50 yaşından sonra görülse de nadir olarak 30-40 yaş civarında da gelişebilmektedir. Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte tüm dünyada görülme sıklığı artan alzheimer, 80 yaş üzeri insanların yarısını etkilemektedir.

Her unutkanlık Alzheimer demek değildir. Ancak basit unutkanlıklarla başlayan süreç Alzheimerin habercisi olabilir. Hafızanın bilgileri depolama, geri çağırma ve kullanma becerisinin kaybolması olarak ortaya çıkar. İsimleri hatırlamakta zorlanma, unutmak. Ardından kişileri tanıyamama mekan, zaman ve yön kavramlarının yok olması ve beraberinde kişilik değişimleri olarak gelişir. Unutkanlığı ikiye ayıracak olursak iyi huylu ve kötü olarak belirtebiliriz. İyi huylu unutkanlık, zararsız ve düzeltilebilen unutkanlıktır diğeri ise beyinde ağır hücre yıkımlarına neden olan hafıza kayıplarını ve Alzheimer hastalığını ortaya çıkaran unutkanlıktır.

ALZHEİMER KAPIYI ÇALMASIN

Alzheimer hastalığının kesin bir çözümü olmayan ancak geciktirilmesi mümkün bir hastalıktır. Bu hastalığı önlemek ya da geciktirmek için bazı tedbirler almak gerekir. Öncelikle sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkların hücreler üzerinde zaman içinde neden olacağı tahribatı düşünerek bu zararlı alışkanlıklara bir an önce veda etmek, stres depresyon ve travmalardan uzak durabilmek gerekiyor.

HANGi UNUTKANLIKLAR ALARM VERiYOR

Daha önceden bildiğiniz yerlerde kaybolmak. Tekrar tekrar aynı soruları sormak. Aynı konuları tekrar anlatmak ve anlattığını hatırlamamak. Yakın geçmişle ilgili unutkanlıkların dahada artması. Zaman, mekan ve kişilerde emin olamamak.

Hafıza güçlendirecek egzersizler:

Vücudunuzu yeni davranış şekilleriyle tanıştırın. Örneğin sürekli sağ elinizi kullanıyorsanız sol elinizle işleri yapmaya çalışın, diğer elinizle dişinizi fırçalayın, saçınızı tarayın, yazıyı diğer elinizle yazmaya çalışın. Kendinize geçimişinizle ilgili sorular sorun ve cevaplarını bulmaya çalışın. Gözlerinizi kapatın ve odada yolunuzu bulmaya çalışın. Yol boyunca bulunan eşyaları gözünüzü açamadan saymaya çalışın. Aynı şekilde masanın üstünde duran yahut dolabın içinde yer alan eşyalara bakın ve sonra onları hatırlamaya çalışın. Kelime oyunları, sayılarla alıştırmalar yapın.

BEYNİNİZİ NASIL BESLEYECEKSİNİZ?

Spor yapmak beynin ihtiyacı olan oksijeni ve yaşamsal maddeleri sağlayacak ve kan dolaşımını düzenleyecektir. Vücudun tükettiği oksijen ve enerjinin önemli bir kısmı beyin tarafından kullanılır. Sağlıksız beslenme, düzensiz uyku, aşırı yorgunluk beynin fonksiyonlarını yerine getirmesini engeller, hafıza sorunları ortaya çıkar.

KOLİN’İN YARARI

Güçlü bir hafızaya sahip olabilmenin, unutkanlığı ortadan kaldırmanın ve ileriki yaşlarda beyin sağlığını koruyabilmenin yolu beslenmeden geçiyor. Yapılan çalışmalar kolin” adlı maddenin hafıza üzerinde önemli rol oynadığını, eksikliğinde unutkanlığın ortaya çıktığını gösteriyor, kolin açısından zengin yeşil yapraklı sebze ağırlıklı beslenme unutkanlığın önüne geçilmesinde yardımcı oluyor. Ayrıca hafızayı güçlendirmek için vitamin B kompleks, lesitin ve kromdan zengin beslenmek gerekmektedir.

HAFIZAYI KORUYAN VİTAMİNLER

En çok kullanılan hafıza güçlendiriciler kolin, lesitin ve fosfatidilkolindir. Öğrenme ve hafıza üzerinde önemli rol oynar. Eksikliğinde unutkanlık, bunama ve felç görülebilir.

Ginkgo biloba

Ginkgo Biloba’nın beyine giden kan dolaşımını artırarak beyin hücrelerine glukoz ve oksijen iletimini desteklediği ortaya konulmuştur.

B12 vitamini-hafıza

B12 vitamini asetilkolin sentezini artırarak hafızayı güçlendirir. B12 eksikliğnde, kansızlık, unutkanlık, kas güçsüzlüğü, halsizlik ve uyuşmalar görülür.

DHEA

DHEA kadın ve erkekte yaşlanma başladıkça seviyesi düşen bir hormondur DEHA beynin hafızadan sorumlu olan bölgesindeki sinir hücrelerinin uyarılmasını sağlar.

Dr. İsmail Ağar

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.