starbilgi

Yatak odası hangi renge boyanmalı?

9.855
Yatak odası hangi renge boyanmalı?

Yatak odası hangi renge boyanır? Yatak odası nasıl boyanır? Yatak odasında kullanılacak renkler hangileridir. Oturma odası, salon, çocuk odası hangi renk boyanmalı?

Yatakodasının boyası nasıl olmalı?

Uzmanlar yatak odasının yeşil tonda boyanmasını öneriyorlar. Yeşilin insanlara huzur, sukunet sağladığı zaten biliniyor. Bunun yanında sağlığımız açısından da etkisi olan bir renkmiş yeşil.
Yatak odası, rahatlık ve sükunetin olması gerektiği yerdir. Bu yüzden sert kontrastların, ağır renklerin yerine yumuşak renkleri tercih etmelisiniz. İklimi de göz önünde tutmalısınız. Soğuk ülkelerde, sıcak renkler kullanılmalı, sıcak ülkelerde ise mavi grubu gibi sağlık çağrıştıran ve serinletici renklere yer verilmelidir.

Yatak odanızın renk seçiminde öncelikle odanızda yaratmak istediğiniz atmosferi belirleyin. Çok fazla mavi ve yeşil kullanımı, sükuneti temsil eden bir yatak odası yaratacaktır. Açık Mavi ve Oasis mavi tonlarının sakinleştirici, dinlendirici ve stres atmanız için idealdir. Kırmızı ve turuncu tonlarındaki Malta ve Amber renkleri yatak odanıza enerji verecektir.
Lavanta ve Leylak tonlarında dekore edeceğiniz bir yatak odası meditasyon merkeziniz olabilir. Ruh halinizi canlandırmayan renklerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle tek başına kullanılan gri tonlarından kaçınmalısınız. Çünkü gri mutsuzluğun ve depresyonun simgesidir. Koyu kahve tonları hüsran yaratabilir. Ancak bu renkleri renk paletinden Kumru, Vanilya gibi zıt ve canlı renkler ile kombine ederseniz estetik olarak mutlu bir ortam yaratabilirsiniz.

ÇOCUK ODASI
Ortaokul çağına gelmemeiş çocuklar için, berrak ve parlak bir ortam yaratması bakımından kırmızı, turuncu ve sarı bazlı renkler tercih edilmelidir. Ortaokul çağı ve üzerindeki çocuklar içinse, yeşil ve mavi bazlı renklerin açık tonları daha uygundur. Koyu renklerden kaçınılmalıdır, ayrıca okurken gözü yormayacak bir aydınlatma olmasına da dikkat edilmelidir.

BANYO
Banyolar genelde küçük yerlerdir. Bu yüzden, duvarlar için hacim genişletici, açık ile orta arası renklere yer vermenizi tavsiye ederiz. Fayanslar, küvet, lavabo ve tuvalet sabit unsurlardır. Bu sebeple başlangıç noktası da bu elemanlar olacaktır. Beyaz ve kırık beyaz banyo için uygun renklerdir, çünkü bunlar temizliği ve sağlığı çağrıştırır. Diğer uygun renkler arasında mavi, turkuvaz, mavi-yeşil, akuamarin veya yeşil tonlardaki açıktan ortaya değişen renkler sayılabilir. Bu renkler, doğal elementleri temsil eder. Akla su, canlılık ve geniş hacimi getirir. Havlular, diş fırçaları, saç kurutma makinası gibi eşyalar, genel renk gurubunuza uygun kontrast renkler kullanmanıza yardımcı olur.
modern_ev8
ORTAK KULLANILAN ODALAR
Bu mekanı ortak olarak kullanacakların amacına bağlı olarak en uygun ortak renk saptanmalıdır. Ortak kullanılan odalarda, kuvvetli ve çarpıcı bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, seçiminizi koyu ve canlı renklerden yana yapmalısınız. Sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için, gül rengi, şeftali, limon, leylak, ve pembe gibi renklere ve onların tonlarına yönelmelisiniz.

SALON ve OTURMA ODASI
Salon ve oturma odasının rengi ortamda mevcut doğal renklere göre seçilmelidir. Yerler, şömine, tuğla veya taş işleri başlangıç noktası olarak görülmeli, koyu ve açık gölgeli renkler arasında sert kontrastlara yer verilmemelidir. Çünkü, kontrast renkler dikkat çeker. Ancak bu odanın amacı ise, dikkatinizin dağılmamasını gerektiren kitap okuma, müzik dinleme, sohbet etme ve dinlenme gibi aktivitelerin yapılabilmesidir.
Perde ve jaluzi seçerken, kullanacağınız duvarın rengiyle hafifçe kontrast oluşturacak bir renk seçmenizi tavsiye ederiz. Genel kural olarak, oturma gurubu koltukları, halılar ve sandalya döşemeleri duvar renginin koyu bir gölgesi gibi olmalıdır.
Salon ve oturma odası için temel olan, renklerin keskin zıtlıklar oluşturmadan karıştırılmasıdır. Etkili vurgular için, vazo, abajur ve çiçek gibi odadaki diğer unsurların renklerini değerlendirin.
modern_ev
YEMEK ODASI
Yemek odası duvarlarında açıktan ortaya doğru değişen renklere yer vermek, mutlu, sıcak ve davet edici bir atmosfer yaratır. Bunun için, doğal, meyve renklerini andıran renkleri tavsiye ederiz. Mümkün olduğunca soluk yeşil, ve sarı gibi soluk renklerden uzak durmalısınız. Çünkü bu renkler hastalığı ve rahatsızlığı hatırlatır.
Kontrast renkler, masa örtüsü veya peçete gibi küçük unsurlarda kullanılabilir. Genel olarak, yemekteki renklerin net bir şekilde görünümüne yetecek kadar ışıklandırma olmasına dikkat edin.

MUTFAK
Mutfak nadiren dinlenilecek bir yerdir. Bu sebeple, hareket artırıcı renkleri hedefleyerek, renk kataloğunun sıcak renkler kısmında seçiminizi yapın. Bu renkler dikkatli ve hazır olma duygusunu, yaratıcılığı destekler. Tezgah için kontrast renkler kullanılabilir; bu oradaki ışık yansımasını artıracaktır. Daha koyu gölgeli renklerin seçildiği bölümler için kuvvetli ve net bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Kullandığınız bütün havlular, porselen takımlar, tavalar ve diğer mutfak eşyaları, odadaki temel renge bağlı bir vurgu yaratmak için bir fırsattır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Hosti dedi ki:

    1-Evimin salonu genis ve mobilyalarım kırık beyaz, avangard sayılır. Parkelerim platinium mese rengi, odayı ne renge boyayım ? 2- Yatak odam da aynı sekilde fakat biraz kucuk ne renge boyayayım ? 3- Oturma odam baya kucuk, koltuklarım petrol yesili ve kahverengi odamı ne renge boyayayım ?

  2. İzel dedi ki:

    Uzmanlar ne derse desin, bence yatak odası herkesin kendi zevkine göre döşenmeli. Uzmanlar yeşil tonda boyanması gerektiğini yok yatak odasında mavi ve yeşilin sakinlik sağlayacağını falan söylüyormuş. Uzman kim kardeşim? Benim keyfimin kahyası mı? Herkesin zevki bir mi? Bütün insanlar bir değil ki, sana uyan bana uymaz. Ben böyle konularda uzman falan dinlemem hem ne uzmanıymış bunlar? Yatak odası uzmanı mı? Şimdi teknoloji ilerledi, binalrın dışı kadar içinde de uygulanabilecek bir çok dekorasyon teknikleri ve malzemeleri var. Eşyalar desen, arayıp bulamayacağın yok! Herkes nasıl mutlu oluyorsa öyle döşesin evini. Uzmana falan kulak asmayın.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.